AKSARAY BELEDİYESİ ŞEHRİ SU PROBLEMİNİ ÇÖZÜME KAVUŞTURMAK İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYOR

 

AKSARAY BELEDİYESİ ŞEHRİ SU PROBLEMİNİ ÇÖZÜME KAVUŞTURMAK İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYOR

            Aksaray halkının daha sağlıklı su içebilmesi için birçok yeni proje yapan ve çalışmalarını bu yönde sürdüren Aksaray Belediyesi, şehrin içme suyu ihtiyacının %40’nın karşılandığı Mamasın barajında çok önemli çalışmalara imza atıyor.

 

GÜCÜNKAYA MEVKİİNDE YENİ BİR TESİS KURULDU

YAZIN SUDA KOKU PROBLEMİ BİTECEK

Aksaray Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları AR-GE çalışması ile Tat kokuya sebep olan maddelerin önlemek maksadı ile SUEN (Su enstitüsü) Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçi’nin tavsiyeleri doğrultusunda yaz aylarında Mamasın barajında kaynaklanan problemi çözmek amacı ile Gücünkaya mevkiinde yeni bir tesis kuruldu. Bu tesisin devreye alınması ile tat kokuya sebep olan maddeler tutulacak aşırı koku problemleri bitecek. Bu tesisin sayesinde Kılıçarslan Arıtma Tesisinin verimliliği de artırılmış olacaktır.

MAMASIN BARAJINDAN KALİTELİ SU ALINACAK

Aksaray Belediyesi su ihtiyacının %40’nı mamasın barajından karşılamaktadır. Daha önce buradaki su alma yapısı dip kısımdan su alımı yapmaktaydı. Bu konu ile alakalı olarak DSİ ile yapılan görüşmeler sonucunda su alma yapısının yenilenmesi kararı alındı.

Su alma yapısının yenilenme çalışmaları 28.02.2017 tarihinde yapılan ihale ile başladı. Mevcutta yapımı devam etmekte olan su alma yapısı tamamlandığında dip kısımdan değil su kalitesi en yüksek olan kısımlardan su alınarak tat koku da yaşanan sıkıntılar azalacak. Kılıçarslan arıtma tesisinin yükü azalacak Şehre daha kaliteli su sağlanmış olacak.

Fotoğraflar

Eklenme Tarihi: 08.08.2017