KADIN STK YÖNETİCİLERİ, KADINLARA İŞ İMKANI SAĞLANMASI İÇİN BİR ARAYA GELDİ

 

KADIN STK YÖNETİCİLERİ, KADINLARA İŞ İMKÂNI SAĞLANMASI İÇİN BİRARAYA GELDİ

HASİBE YAZGI “KADINI HAYATIN HER ALANINDA GÜÇLENDİRMEK YİNE BİZ KADINLARIN ELİNDEDİR”

 

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın eşi Hasibe Yazgı, kadınların işgücü ve meslek edinme kurslarıyla iş sahibi olması ve aile ekonomilerine katkı sağlaması için Aksaray’da faaliyet gösteren Kadın Girişimcilerle bir araya geldi.

 

Selime Sultan Kadın Aktivite Merkezinde düzenlenen toplantıya, Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı İş Kadını Aysun Akkurt, Aksaray Girişimci İş Kadınları Derneği Başkanı Hatice Şahin Eroğlu, Engelli Anneler Derneği Başkanı Gülay Koz Öztürk, Kimsesiz ve Korunmaya Muhtaç Çocukları Koruma Derneği Başkanı Kandile Aytekin, Altınbaşak Hanımlar Derneği Başkanı Habibe Taşdemir, Gönül Dostları Zekâ Oyunları ve Zihin Sporları Kulübü Derneği Başkanı Şükran Gevenç, Türk Anneler Derneği Başkanı Serpil Kulak, İHH Temsilcisi Semiha Keleş katıldı.

 

Hasibe Yazgı, ev sahipliğini yaptığı toplantı öncesinde hanımlara Aksaray Belediyesi tarafından yaptırılan Selime Sultan Kadın Aktivite Merkezini gezdirdi. STK yöneticisi hanımlar Aksaray’a böylesine güzel bir tesis kazandırdığı için Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ’ya Teşekkür ettiler.

 

Kadınları çalışma hayatına kazandırmak amacı ile düzenlenen toplantıda konuşan  Hasibe Yazgı, kadınların aile ile toplum arasında bir köprü olduğunu ifade ederek şu görüşlere yer verdi:

“ Az parayla çok iş yapmak az sermaye ile ayaklarını sağlam yere basmak kanaat sahibi kadınların o küçük sermaye ile iş hayatını kazanması ailesine katkıda bulunması. Onuruyla kazanabilen kadınların her geçen gün güzelleşen hikâyeleri, dünya kuruldu kurulalı insanların istekleri ve eldeki imkânların dağılışı arasında yoğun bir mücadele yaşanıyor. Bu mücadeleyi en çok yaşayan ise kadınlarımız.

 

Kadın bir neslin yetişmesi öğrenmesi, etik ve kültürel açıdan yetinmesi noktasında toplumsal yetişmenin ve kalkınmanın temel unsurudur. Demokratik gelişmeler hızlı toplumsal değişimler sanayileşmeye bağlı olarak çeşitlenen meslekler, kadının ev hayatından iş hayatına çekmiş karşılaştığı zorluklar kadını kendi ayakları üzerinde durmaya yöneltmiştir. Geçmişten günümüze kadın toplum içerisinde önemli olduğu kadar birçok sorunla da karşı karşıya kalmıştır. Bu sorunlar karşısında, toplumsal refah ve huzurun sağlanması yaşam kalitesinin artması amacıyla kadınlarımızı öncelik alarak huzuru ve kalkınmayı destekleyecek uygulamalar yapılmaktadır.

Unutulmamalıdır ki: Kadın aile ve toplum arasında bir köprüdür. Köprü yıkılırsa tüm değerler altında kalır. Bu sebeple kadını güçlendirmek iş hayatında üretkenliğini sağlamak gerekir.  Ev içerisinde ekonomik düzeye bağlı sıkıntılarda, özellikle çocukların geleceği konusunda istediği kaygıya somut bir takım önlemler almak suretiyle ekonomik özgürlüğünü elde edebilmesi, sosyal haklardan faydalanabilmesi, kazandığımız en güzel değerlerden biri diye düşünüyorum.

Biliyoruz ki: kadınlarımıza verilen değer ve eğitim aynı zamanda gelecek nesillerin insanlık kalitesini arttıracaktır. Siyasette, iş hayatında ekonomide, sosyal yaşam alanlarında velhasıl kadına hayatın her alanında güçlendirmek yine biz kadınların elindedir. Hep söylenen güzel örnektir: “balık vermek yerine, balık tutmayı öğretmek.” Yani bilgiyi vermek gerekir. Kadın kendisini bu toplumun temel öznesi görüp, bunu yaratılıştan gelen haklarının bir şansı olarak görüp toplumun merkezine taşırsa, toplum hak ve hukuk içerisinde birbirini korur hale gelir. Kadın mutlu olduğunda, ev mutlu olur, evler mutlu olduğunda, toplum mutlu olur ve dünün çaresiz kadınları yarından yarına güvenle bakıyor şimdi. Kendilerini ve bir toplumu değiştiren kadınlarımız toplumun yapısını dönüştürüp üreten hale getirdiklerinin farkında değiller belki. Ama dünya onlarla güzelleşecek” dedi.  

AKSARAY’DA  “İPEKYOLU KADINLAR BULUŞMASI”DÜZENLENECEK

Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve İş Kadını Aysun Akkurt ise önümüzdeki aylarda Aksaray’ın çok büyük bir organizasyona imza atacağının müjdesini verdi. Akkurt “ İpekyolu Kadınlar Buluşması” diye 9 ülkeden ve 81 ilden kadınları Aksaray’da buluşturacağız. Çok güzel bir organizasyon olacak. Bu organizasyon aynı zaman Ticari ve Kültürel buluşma olacak” dedi.  

Yapılan konuşmaların ardından STK temsilcisi kadınlar, Aksaray’daki kadınların işgücü ve meslek edinme kurslarıyla iş sahibi olması ve aile ekonomilerine katkı sağlaması için neler yapılacağına dair karşılıklı istişarede bulundular. 

Belediye Başkanı
Haluk Şahin Yazgı
  • +