SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN’IN VEFATININ 100. YIL DÖNÜMÜ…

 

SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN’IN VEFATININ 100. YIL DÖNÜMÜ…

“SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN MÜMTAZ BİR DEVLET ADAMIYDI”

 

Aksaray Belediyesi, Sultan II. Abdülhamid Han’ın vefatının 100. yıl dönümü anısına etkinlik düzenlendi. Mehteran konseri ile başlayan anma programı ‘Payitaht Abdülhamid’ dizisinde Tahsin Paşa karakterini canlandıran oyuncu ve aynı zamanda Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu paneli ile devam etti.

Kültür Merkezinde gerçekleşen anma programda; Osmanlı tarihinin en bunalımlı döneminde tahta çıkan ve siyasi dehasıyla dünya siyaset tarihine damga mümtaz devlet adamı Sultan II. Abdülhamid Han’ın vefat süreci kısa film ile anlatıldı.

Ardından mehteran takımı konseri düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Payitaht Abdülhamid’ dizisinde Tahsin Paşa rolünü üstlenen Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, “ Sultan II. Abdülhamid Han’ı Anmak ve Anlamak” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, yakın tarihe kadar Sultan II. Abdülhamid Han’ın insanımıza yanlış empoze edildiğini açıkladı. Türk insanın okumadığı gibi araştırma da yapmadığından yakınan Yenişehrioğlu, Sultan II. Abdülhamid Han’ın inancı ve siyasi görüşü ile aslında mümtaz bir devlet adamı olduğunu söyledi.

Sultan Abdülhamid Han’ın hayatının kaleme alındığı ‘Payitaht Abdülhamid’ yapımcısı ve yönetmenine teşekkür eden Yazar, bu dizi sayesinde milletimizin Abdulhamid’i daha iyi tanıma fırsatı yakaladığını söyledi.

Amacının siyaset yapmak olmadığının altınız çizen Oyuncu ve Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, bu tür kültür sanat programı düzenleyerek kendisine Aksaray’da ağırlayan Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’ya da ayrıca teşekkür etti.

Anma etkinliğine Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, eşi Hasibe Yazgı, Şehit Önder Güzel POMEM Müdürü Niyazi Turgay, Milli Eğitim Müdürü H. Ömer Kartal, Kültür Turizm Müdürü Mustafa Doğan, STK Temsilcileri, Abdülhamit Han Fen Lisesi Okul Müdürü Hacı Berber ve idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Son olarak ‘Abdulhamid Hanı Anlamak’ konulu bilgi yarışmasında dereceye giren Emir Ahmetçam, Bengisu Kemerkaya, Sariye Efe, İbrahim Geçgel, Cihangir Irk, İbrahim Akkoyun, Eyüp Ensar Dal, ve Reyhan Menteş’e hediyeleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Belediye Başkanı
Haluk Şahin Yazgı
  • +