AKSARAY BELEDİYESİ SEL VE SU BASKINLARINA ANINDA MÜDAHALE ETTİ

 

AKSARAY BELEDİYESİ SEL VE SU BASKINLARINA ANINDA MÜDAHALE ETTİ

SON YILLARIN YAĞIŞ REKORU

METREKAREYE 40 KG YAĞIŞ DÜŞTÜ

 

Aksaray Belediyesi su baskınlarına karşı teyakkuzda

Cuma günü Aksaray’ı etkisi altına sağanak yağış şehirde birçok bölgede su baskınlarına neden oldu. Aksaray Belediyesi Su ve Kanalizasyon ekipleri, İtfaiye, Zabıta ekipleri ile su baskınlarına anında müdahale etti. Metrekareye 40 kg yağış düşerken bu miktarın son yılların rekor seviyesi olduğu belirtildi. Çalışmalar gece boyu sürerken Aksaray Belediyesinde kriz masası oluşturuldu.

Aksaray şehir merkezinde gerçekleşen son yılların en yoğun yağışı karşısında Aksaray Belediyesi tüm iş makineleri ve personelleriyle sahaya inerek şehirde sel ve su baskınlarına anında müdahale etti.

Aksaray Belediyesine Cuma günü başlayan yağış ile birlikte yaklaşık 400 ihbar aldı. Yoğun başlayan gecede Aksaray Belediyesinde kriz masası oluşturuldu. Sel ve su baskınları riski taşıyan bölgeler başta olmak üzere gelen ihbarlar doğrultusunda şehrin birçok noktasına eş zamanlı olarak müdahaleler başladı.

Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, yaşanan su baskınlarına karşı 98 personeli ile 12 adet kombine, vidanjör ve su arıza aracı, 7 kepçe, 6 kamyon ile duruma müdahale etti. Ayrıca su dalgıcı bulunan 6 adet seyyar ekip, ani baskın olan bölgelerde su tahliyesini gerçekleştirdi.

Zabıta ekipleri, su baskınları yaşanan bölgelerde önleyici bir takım tedbirler alırken, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü alt geçit ve şehri içi karayolunda ulaşımın aksamaması için gerekli tedbirleri aldı. Yollarda araçlarıyla mahsur kalan sürücülerin yardımına koşan ulaşım ekipleri, çekicilerle yolda kalan araçları kurtardı.

İtfaiye Müdürlüğü 10 farklı ekiple koordineli bir şekilde yürütülen çalışmaya dahil oldu. İtfaiye ekipleri de 50 personel ile gece boyunca gelen ihbarları değerlendirerek 137 olaya müdahale etti.

Fen İşleri Müdürlüğü iş makinaları ile vatandaşların mağduriyet yaşanamaması için çalışmalarını halen sürdürürken AFAD ekipleri de kendi araçlarıyla su baskınlarına yardım etti

 

Aksaray Belediyesi meteoroloji verilerine karşı teyakkuzda

Aksaray Belediyesi, metrolojiden alınan veriler doğrultusunda teyakkuzda beklemeye başladı. Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, son yılların en şiddetli yağışına yaklaşık 200 personel ile başarılı müdahale gerçekleştiğini söyledi. Su ve sel felaketinde herhangi bir can kaybı yaşanmadığının altını çizen Başkan Yazgı, gece boyunca çalışma sergileyen Su ve Kanalizasyon müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri ile araç ve ekipman desteği ile yardıma gelen AFAD ekiplerine teşekkür etti.  

 

Belediye Başkanı
Haluk Şahin Yazgı
  • +