AKSARAY BELEDİYESİ SOSYAL BELEDİYECİLİK ÖRNEĞİ SERGİLİYOR

 

AKSARAY BELEDİYESİ SOSYAL BELEDİYECİLİK ÖRNEĞİ SERGİLİYOR

 

Şehrin gün geçtikçe yoğunlaşan, farklılaşan ihtiyaçları tespit edilmiştir. Bu değişim sosyal kültürel değişimi de beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda sosyal belediyecilik uygulamaları başlatılmış ve gelişimi için gerekli adımlar atılmıştır. Şehrin farklı kesimlerinde değişen ihtiyaçlar gözetilmiş, insanı yaşamın merkezine alan uygulamalar yapılmıştır.

Sosyal belediyeciliğin muhatap alabildiği alanlar, gençlik, aile eğitim sorunları ve psikolojik- sosyolojik sorunları ile karşımızdadır.

Aksaray Belediyesi ‘sosyal belediyecilik’ anlayışı çerçevesinde bu gruplara yeni merkezler kazandırmıştır.  Bunlar Engelli Koordinasyon Merkezi ve Şehit ve Gazi Aileleri Koordinasyon Merkezidir.

Kadın koordinasyon merkezi bu gruplarda yer alan vatandaşlarımıza psikolojik ve sosyal destek hizmeti sunmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde bu çerçevede Kadın Koordinasyon merkezinin organize ettiği Belediye başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın eşi Hasibe Yazgı ev sahipliğinde gazi ve şehit ailelerine Kılıçarslan Parkında piknik yapıldı.

Hasibe Yazgı, şehit ve gazi aileleri bir arada bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Şehitlerimizin bizlere emaneti olan ailelerinin ve gazilerimizin istek ve taleplerinin birinci öncelik olduğunu açıkladı.  “Toplum olarak şehit ailelerimizin ve gazilerimizin başımızın üstünde yeri vardır. Bizler evlat açısı çeken ve başları dik duran bu ailelerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmadık, bırakmıyoruz da. Onların sevinçlerine de hüzünlerine de ortak oluyoruz. Düzenlediğimiz bu özel günlerle gazi ve şehit ailelerinin birbiriyle tanışması ve kaynaşmasını sağlıyoruz. Onlarla birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Hasibe Yazgı geçtiğimiz günlerde benzer bir etkinlikle onkoloji hastası olan bayanlarla buluştu. Kılıçarslan parkında gerçekleşen piknikte onkoloji hastaları bir arada olarak ve dertlerini paylaşarak moral buldular.

Bu hastalıkla mücadele eden kişilerin moral ve motivasyonun yüksek olması gerektiğini aktaran Hasibe Yazgı, “Düzenlediğimiz piknik ile onkoloji hastalarının moral ve motivasyonlarını yüksek tutmalarını amaçlıyoruz. Kadın Koordinasyon Merkezi olarak Onkoloji hastalarına geçen yıl düzenlediğimiz gibi bu yıl da motive edici ve terapi amaçlı eğitimler düzenliyoruz. Eğitim sonunda gezi programları düzenleyerek ülkemizin ve ilimizin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini geziyoruz” dedi.

Pikniğe katılan onkoloji hastaları ve yakınları, yapılan etkinlikten dolayı çok memnun olduklarını belirterek piknik programına öncülük eden Hasibe Yazgı’ya teşekkür ettiler.

Biz belediye olarak iyilik halinin yayılması, insanımızın yarına daha umutla bakması için gayret etmekteyiz. Merkezimiz işin koordinasyonunu sağlıyor. Sosyal dayanışma ve kardeşliğin en güzel örneklerinden birisi olmaya gayret ediyoruz.

Belediye Başkanı
Haluk Şahin Yazgı
  • +