BİLGİ EVLERİNE BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ

 

BİLGİ EVLERİNE BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ

 

Aksaray Belediyesi Bilgi evlerinin bir yenisi de Yunus Emre Mahallesinde hizmete açıyor.

Eğitim ve Kültür faaliyetleri ile adından çokça söz ettiren Aksaray Belediyesi, kütüphaneye gitme ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için yeni bir hizmete daha imza atıyor.

Bilgiye ulaşılabilirliği kolaylaştırmak adına Yunus Emre Mahallesinde kurulan bilgi evine Cemaleddin Aksarayi’nin torunlarından olan döneminin büyük devlet ve ilim adamı Zembilli Ali Cemali Efendi’nin adı verildi.

Yapım aşaması devam eden Zembilli Ali Cemali Efendi bilgi evi,  toplumun her kesimine hitap eden okuyucularına en kısa zamanda kapılarını açacak.

İlk olarak Zinciriye Medresesine içine açılan Bilgi evinden sonra Kültür Park karşısı Şehit Yavuz Beyazıt parkı içine Cemaleddini Aksaray-i Bilgi evi, ardından da Ulu Cami bahçesine 2. Kılıçarslan Bilgi evini açan Aksaray Belediyesi, şimdide Yunus Emre Mahallesine Zembilli Ali Cemali Efendi bilgi evini açıyor.

Zembilli Ali Cemali Efendi kimdir?

Osmanlı Döneminin en önemli devlet adamlarından biri olan Zembilli Ali Cemali Efendi, Cemaleddin Aksarayi’nin torunlarındandır. Osmanlı devrinin sekizinci Şeyh’ül-İslamıdır. Asıl adı Ali Cemali olan Zembilli Ali Efendi, “Zenbilli Müfti” unvanıyla meşhurdur. Molla Fenari’nin hocası ve Sultan I. Murad zamanın ünlü ulemasından Cemalüddin Muhammed Aksarayi soyundan Ahmet İbn-i Mehmet Çelebi’nin oğludur.

Kaynaklara göre Zembilli Ali Cemâlî Efendi fıkıh, usul, edebiyat, lugat, nahiv, tefsir ve hadis sahasında otorite sahibi vakur bir ilim adamı idi. Uzun süre fetva makamında kaldığı halde hayatının sonuna kadar tevazuu elden bırakmamıştır.

Doğum tarihi net olarak bilinmeyen Zembilli Ali Cemali Efendi’nin 1526 senesinde hayatını kaybettiği bilinmektedir.  

Belediye Başkanı
Haluk Şahin Yazgı
  • +