9-15 HAZİRAN TOPRAK BAYRAMI Toprak bayramı nedeniyle çiftçilere Tapu dağıtımı yapıldı

Tapu dağıtım töreninde Vali Şeref Ataklı, Belediye Başkan Vekili Süleyman Canbulut ve panele katılan il müdürleri tarafından çiftçilere tapuları teslim edildi.

      

9-15 Haziran Toprak Bayramı nedeniyle arazi toplulaştırması yapılan Sultanhanı’nda 287 çiftçiye tapuları verildi.

Ticaret Sanayi Odası konferans salonunda düzenlenen toprak konulu panele Vali Şeref Ataklı, Belediye Başkan Vekili Süleyman Canbulut, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bestami Zabun, Defterdar Ali Aykaş, Tso Başkanı Ahmet Koçaş, Ziraat Oda Başkanı Emin Koçak, Borsa Başkanı Hamit Özkök, Damızlık Birliği Başkanı Bekir Kayan, Süt Birliği Başkanı Esat Zengin, Koyun Keçi Birliği Başkanı Mahmut Aktürk ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bestami Zabun, bu yıl ikinci kutlanan toprak bayramı ile ilgili olarak Aksaray’da birçok alanda arazi toplulaştırması yapıldığını ve ödeneğin gelmesi halinde 2014 programında toplulaştırma yapılacağını söyledi. İl Müdürü Zabun, Sultanhanında arazi toplulaştırma yapılmasının ardından Yeşilova ve Yeşiltepe beldelerinde bir kısım çalışma yapıldığını, Aksaray’da bu kapsamda 940 Bin dekar arazide parselasyon çalışmasının tamamlandığını açıkladı.

Aksaray üniversitesi teknik bilimler meslek yüksek okulu öğretim görevlisi Doç. Dr. Alptekin Karagöz, toprağının önemi ve Aksaray’da toprak yapılarını bildiren bir sunum yaptı. Vali Şeref Ataklı ise toprağın canlıların yaşaması için vazgeçilmez bir unsur olduğuna değindi ve konuşmasın devamında “Toprak bir vatanda için nasıl vazgeçilmez ise canlıların yaşaması için en gerekli yapı taşlardan biridir. Allah toprağı biz canlıların hizmetine sunmuş olduğu bir nimet olarak görmeliyiz. Bu yüzden toprak bilincini ve verimli kullanmayı her bireye aşılamamız gereklidir” diye konuştu.

Arazi toplulaştırmasının tamamlandığı Sultanhanı Beldesinde bu proje dâhil edilip hiç arazi olmayanlara çiftçilere 150’şer dekar, arazi sınırlı miktarda olanlara 150 dekara tamamlanmış olarak 242 bin dekar arazinin tapuları, 287 çiftçiye dağıtımı yapıldı. Tapu dağıtım töreninde Vali Şeref Ataklı, Belediye Başkan Vekili Süleyman Canbulut ve panele katılan il müdürleri tarafından çiftçilere tapuları teslim edildi.

       

                        

Tarih: 2018-10-26 21:50:44
Belediye Başkanı
Evren Dinçer
  • +