‘’AKILLI BİSİKLET YOLLARI’’ PROJESİ İLE ŞEHİRDE BİSİKLET KULLANMA ALIŞKANLIĞI YAYGINLAŞACAK

 ‘’AKILLI BİSİKLET YOLLARI’’ PROJESİ İLE ŞEHİRDE BİSİKLET KULLANMA ALIŞKANLIĞI YAYGINLAŞACAK

Aksaray Belediyesi, şehir merkezinde bisiklet kullanımını yaygınlaştıracak ve ulaşımı rahatlatacak olan “Akıllı Bisiklet Yolu” projesini hayata geçiriyor.

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer’in projeleri arasında yer alan ‘Akıllı Bisiklet Yolu Projesi’nin Aksaray’da hayata geçmesi için Ahiler Kalkınma Ajansından 88 Bin 500 TL fizibilite desteği sağlanacağı yetkililer tarafından geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Projenin hızlı bir şekilde hayata geçmesi için istasyonların kurulacağı noktalar belirlenerek ölçüm çalışmaları yapıldı.

Aksaray Belediyesi’nin vatandaşların hizmetine sunacağı Akıllı Bisiklet Yolu Projesi 3 etaptan oluşacak.  Akıllı Bisiklet yolları kapsamında 17 kilometre yeni bisiklet yolu yapılırken mevcutta var olan 12 kilometrelik bisiklet yolu revize edilerek projeye dahil edilecek. Yol ağları üzerinde 9 noktada bisiklet istasyonları kurulacak. Şehrin muhtelif noktalarında konumlandırılan istasyonların birinden bisiklet alan kullanıcı başka bir istasyona bisikleti teslim edebilecek.

 Proje kapsamında 1.Etap olarak Aksaray Üniversitesi-Atatürk Caddesi-Ebul feyz Elçibey Caddesi-Acem Sokak-Yavuz Sultan Selim mahallesi olarak belirlenirken, 2.Etap olarak Toki(Cumhuriyet Mahallesi-Zafer Mahallesi )-Eğitim Ve Araştırma Hastanesi-Terminal belirlendi. 3.Etap olarak ise Fatih-Mahallesi-Acem Sokak Bulvarı-Üniversite güzergah olarak belirlendi.

Belediye Başkanı Evren Dinçer’in bu yenilikçi projesi ile Kent merkezinde ulaşımı rahatlatmak, insanların spor yapmalarına ve rekreasyonel faaliyetlerde bulunmalarına imkân sağlayabilmek için emniyetli ve standartlara uygun bisiklet dolaşım ağı altyapısını oluşturmak amaçlanmaktadır.

Sağlıklı, güvenli, ekonomik, doğa dostu ve erişilebilirlik açısından da son derece kullanışlı bir ulaşım türü olan bisiklet kullanımının yaygınlaşması ile beraber; enerji tasarrufu, ulaşımda altyapı maliyetlerinin düşmesi, gürültü ve görüntü kirliliğinin azaltılması hedefleniyor. 

 

 

 

Tarih: 2021-02-01 21:54:40
Belediye Başkanı
Evren Dinçer
  • +