AKSARAY BELEDİYESİ GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE KARŞI UYARIYOR

“Kamuya ait alanlara, elektrik direklerine, elektrik trafolarına ve kaldırımdaki telefon dağıtım trafolarına el ilanı ve reklam yapıştırmanın yasak olduğu belirtilerek, esnafların bu konuda duyarlı olması istendi.

 Aksaray’ı daha temiz ve modern bir şehir haline dönüştürme gayretinde olan Aksaray belediyesi, reklam ve tanıtım yapmak amacıyla kamuya ait alanlara, elektrik direklerine, elektrik trafolarına ve kaldırımdaki telefon dağıtım trafolarına el ilanı ve reklam yapıştırmanın yasak olduğunu belirterek esnafların bu konuda duyarlı olmaya davet etti.

Aksaray Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi.

“Aksaray Merkezde ve merkeze yakın bölgelerde bazı esnaflarımızca reklam ve tanıtım yapmak amacıyla kamuya ait alanlara, elektrik direklerine, elektrik trafolarına ve kaldırımdaki telefon dağıtım trafolarına el ilanı ve reklam yapıştırdıkları görülmektedir.

Bu şekilde yapılan ilan ve reklam gibi tanıtıcı broşürler görüntü kirliliğine sebep olmaktadır. 5383 Sayılı Belediye Kanunun 15. Maddesi, 5326 Sayılı Kabahatler Kanununa göre Zabıta Müdürlüğümüzden izin almadan el ilanı dağıtan veya ilanları direklere, elektrik panolarına, telefon panolarına yapıştırıp çevre ve görüntü kirliliğine sebebiyet veren esnaflarımıza, 5326 sayılı kabahatler kanunu 42 maddesine göre cezai işlem uygulanmaktadır. Esnaflarımızın bu konuda hassas davranmaları gerekmektedir.”

Tarih: 2018-10-26 21:50:45
Belediye Başkanı
Evren Dinçer
  • +