AKSARAY BELEDİYESİ SIFIR ATIK PROJESİ KAPSAM ALANINI GENİŞLETİYOR

 

AKSARAY BELEDİYESİ SIFIR ATIK PROJESİ KAPSAM ALANINI GENİŞLETİYOR

BAŞKAN DİNÇER “HALKIMIZIN BU PROJEYE DESTEK VERMESİNİ İSTİYORUZ”

“ATIKLARI EKONOMİYE KAZANDIRIYORUZ”

Aksaray Belediyesi atıkları kaynağından toplayarak türlerine ayrılması, ayrı toplanması, taşınması, bertaraf edilerek enerjiye dönüşmesi ve ekonomiye kazandırma konularında önemli bir adım atarak ‘Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ stratejisi belirliyor. Belediye Bakanı Evren Dinçer, Aksaray ‘Sıfır Atık’ projesinin kapsam alanını genişletildiğini belirterek “Geleceğe temiz bir çevre bırakmak için halkımızın bu projeye destek olmasını ve katkı sunmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tarafından Aksaray Belediyesine sağlanan 2 Milyon 500 bin liralık hibe desteği ile 1 adet vakumlu yol süpürge aracı, 1 adet (arazöz) su tankeri, 1 adet çöp kamyonu ile birlikte 100 adet 800 lük çöp konteynırı, 150 adet 400 lük çöp konteynırı, 60 adet iç mekân ambalaj atıkları geri kazanım kutusu, 15 adet atık getirme merkezi alınmıştı.

Belediye Başkanı Evren Dinçer, nüfus yoğunluğu göz önünde bulundurularak şehrin 15 farklı noktasına yerleştirilen Atık Getirme Merkezlerini yerinde inceledi. Başkan Dinçer, Aksaray Belediyesinin sıfır atık projesiyle atıkların toplanması ve ekonomiye kazandırılması noktasında önemli çalışmaları yürüttüğünü açıklayarak “Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin başlattığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yürüttüğü ‘Sıfır Atık’ projesinde, sıfır atık yönetim sistemi stratejisi belirledik. Bakanlığımızın desteği ile aldığımız araç ve ekipmanları kullanmaya başladık.

İlk aşamada şehrimizde geri dönüşebilen atıkların değerlendirilmesi amacıyla Atık Getirme Merkezleri devreye aldık. Şehrimizde ulaşabilir 15 farklı noktasına Atık Getirme Merkezleri yerleştirerek geri dönüşüme konu edilebilecek toplanması ve ayrıştırılması aynı zamanda ekonomiye kazandırılması için işlemler başlatıldı. Yine yakın zamanda toplama ve ayrışma merkezi ihalesi gerçekleştirdik. Topladığımız atıkları, bu merkezimize nakledip geri dönüşümünü sağlayarak ekonomiye kazandırmış olacağız. Bu projeyle belediyemize 1 Milyon liralık ek gelirde sağlamış olacağız.

Bu konuda bizlere hiçbir zaman desteğini esirgememen Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum Bey’e Aksaray Belediyesi Başkanı olarak teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

BAŞKAN DİNÇER, YENİ ARAÇLARI TEST ETTİ

Belediye Başkanı Evren Dinçer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaynaklarıyla alınan vakumlu yol süpürge aracı, çöp kamyonu ve arazöz araçlarını da inceledi. Başkan Dinçer, arazöz’ün direksiyonuna geçerek aracı bizzat kendisi test etti.

Geleceğe temiz bir çevre bırakmak için şehrimizde sıfır atık projesinin yaygınlaştırıldığını söyleyen Başkan Dinçer “Aksaray Belediyesi, Sıfır Atık konusunda Türkiye’de örnek belediyeler arasında bulunuyor. Belediye olarak geri dönüşüm ve atıklar konusunda toplumumuzda farkındalık oluşmasını hedefliyoruz. Bu projeyle ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve ekonomimize katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın ‘Sıfır Atık’ projesine destek vermelerini arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Tarih: 2021-01-28 13:53:30
Belediye Başkanı
Evren Dinçer
  • +