AKSARAY BELEDİYESİ VE AKSARAY ÜNİVERSİTESİ İŞ BİRLİĞİNDE AKSARAY’IN BİTKİSEL ZENGİNLİKLERİ ORTAYA ÇIKARTILACAK
AKSARAY BELEDİYESİ VE AKSARAY ÜNİVERSİTESİ İŞ BİRLİĞİNDE AKSARAY’IN BİTKİSEL ZENGİNLİKLERİ ORTAYA ÇIKARTILACAK
 
 
Aksaray Belediyesi ve Aksaray Üniversitesi iş birliğinde Aksaray’da yetişen tıbbi aromatik bitkiler, endemik bitkiler ve ekonomik bitkiler fotoğraflarla ve bilimsel çalışmalarla tespit edilerek gün yüzüne çıkartılacak.
İnsan ve hayvanların tedavi edilmesinde veya hastalıklardan korunmak için kullanılan Tıbbi Aromatik Bitkiler, yeryüzünün yalnızca belirli bölgelerinde yayılış gösteren Endemik Bitkiler, insanların gereksinimlerine cevap veren ve çoğu insan tarafından yetiştirilen, ekonomik hayatımız da önemli yeri olan Ekonomik Bitkiler bir ülke yada şehir için biyolojik, turistik ve ekonomik zenginlik kaynağıdır.
Bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengin kaynakları bulunan Aksaray’ın bu varlıklarının ortaya çıkartılması adına başlatılan çalışma kapsamında  bitkiler çiçeklenme dönemleri dikkate alınarak 2 yıl süre ile düzenli arazi çalışmaları ile incelenecek arazide profesyonel fotoğraf çekimleri yapılarak inceleme yapılması için toplanacak, toplanan örneklerin Aksaray Üniversitesi'nde laboratuvar ortamında teşhis ve tayinleri yapılacak ve birinci yılın  sonunda ara rapor ve fotoğraf sergisi hazırlanacaktır.
Yapılan incelemeler sonucunda elde edilen veriler ile bilimsel nitelikli Aksaray Tıbbi Aromatik Bitkileri, Aksaray Endemik Bitkileri, Aksaray Ekonomik Bitkileri Adlarında 3 adet foto kitap olarak yayınlanacak.
Aksaray’ın doğal varlıklarının ortaya çıkartılması adına başlatılan projeyi Aksaray Üniversitesi Akademisyenlerinden botanik Doç. Dr.  Seher KARAMAN ERKUL ve Doç. Dr.  Mehtap TEKŞEN ve fotografçı Hakan ÖZTÜRK yürütecek.
 
 
 
 
 
Tarih: 2021-04-08 13:44:00
Belediye Başkanı
Evren Dinçer
  • +