BAŞKAN YAZGI“HEMŞERİLERİMİN VE TÜM İSLAM ÂLEMİNİN ‘KUTLU DOĞUM HAFTASI’NI KUTLARIM”

Kutlu Doğum Haftası tüm yurtta olduğu gibi Aksaray’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Aksaray belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı açıklamada Hz. Peygamberimizin (S.A.V.) örnek şahsiyeti ve ahlaki değerleriyle insanlığa ışık tuttuğunu belirterek şu görüşlere yer verdi:

 “Kutlu Doğum haftası denildiğinde, Hz. Peygamberi (S.A.V.)anmak, daha da önemlisi onu anlamak, onun temsil ettiği aşkın değerler bütününü tanımak ve hayatımıza ışık tutan bir meşale yapabilmek çabası akla gelir. Kur’an-ı Kerimin evrensel mesajı, Hz. Peygamberin (S.A.V).örnek şahsiyeti ve ahlakı bu değerler bütününün temel öğeleridir. Hz. Peygamberi (S.A.V.) örnek almak demek tarihe gitmek ve gömülmek değil, O büyük şahsiyeti tanımak ve sevmek, onun insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrıyı güncelleştirerek hayatımıza yansıtmak, onun ahlakını ve çizgisini davranışlarımızın mihveri ve rehberi yapabilmek demektir.

            Nitekim Kâinatın Efendisi “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız.” buyurarak imanı toplumsal barışın temel taşı yaptı. Kendisinden düşmanlarına karşı beddua isteminde bulunanlara onun verdiği cevap, kendisinin bunlar için değil rahmet ve merhamet peygamberi olarak gönderildiği şeklinde olmuştur. Öz bir ifadeyle o, insanı insan yapan erdemlerin, değerlerin odaklandığı bir şahsiyetti. İnsanlık, artık iyi ile doğruyu, güzel ile çirkini onun penceresinden bakarak daha berrak görme şansına sahip oldu.

 Kutlu doğum haftasında Peygamber Efendimizin (S.A.V.)dünyayı teşriflerini anarken, onun üstün şahsiyetini ve güzel ahlakını tanımaya, getirdiği evrensel mesajı anlamaya ve bütün bunları özünde barındırdığı dinamizmi içinde çağımıza taşımaya olan ihtiyacımızı bir kez daha fark ediyoruz. Bu vesileyle başta değerli hemşerilerimin ve İslam aleminin Kutlu Doğum Haftasını kutlar, tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan dilerim.” 

Tarih: 2018-10-26 21:50:43
Belediye Başkanı
Evren Dinçer
  • +