BUHARA HİZMET VE EĞİTİM DERNEĞİNİN PROGRAMINDA KONUŞAN BAŞKAN YAZGI

EFENDİMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE ANLAMAMIZ GEREKİYOR”

 

Buhara Hizmet ve Eğitim Derneği ile Öz Kevser Vakfı, İslami Hayat Dergisi ve Gülistan Dergisi tarafından ortaklaşa Kutlu Doğum haftası programı düzenlendi.

Aksaray Kültür Merkezinde düzenlenen programa Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Ak Parti İl Başkanı M. Fatih Yıldırıcı, Ak parti Merkez İlçe Başkanı Ömer Gizlenci, Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak, ATSO Başkanı Ahmet Koçaş,  belediye meclis üyeleri ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı programda yaptığı konuşmada Peygamber efendimizi anmaktan çok anlamak gerektiğini ifade ederek şunları söyledi “ Peygamber efendimizi kutlu doğum haftası nedeniyle daha çok anlamamız gereken bir haftanın içerisinde bulunuyoruz. Ancak bunu belli bir haftaya belli bir zaman sıkıştırmak yerine hayatımızın her anında ve her dakikasında yaşamak ve O’nu en iyi şekilde anlamamız gerekiyor.

En iyi şekilde tanımadığımız en iyi şekilde bilmediğimiz zaman maalesef birileri başka guruplar bunu farklı farklı anlatmaya çalışıyor. Bunların hepsinin önüne geçmek aslında bizlerin elinde. Şundan dolayı söylüyorum bunu. Peygamber efendimizin hayatını okumak onu yaşayan insanları onun hayatını kendi hayatına aktararak yaşayan insanları takip etmek bu işin başında yapılması gereken bir şey. Kur’an ahlakını en iyi yansıtan peygamber efendimizin hayatını kendi hayatımıza yansıtmak suretiyle kendi hayatımızda onu özümsemek suretiyle mutlaka bizlerinde bu sistemin içerisine girip her türlü çalışmamızda bunun farkına varmamız gerekiyor.

14 asır önce başlayan bir kutlu yolculuk aslında bu yolculuk. O zaman ki Mekke topluluğu cahiliye dönemini yaşayan bir topluluktu. Fakat öyle bir an yaşanıyor değişim ve dönüşüm içerisine giriliyor ki peygamber efendimizin önderliğinde o toplum bütün dünyaya medeniyet aşılıyor. Medeniyeti geliştiriyor. Vakıf medeniyetinin kurulmasının özünde ve özetinde bile bu tohumların mahsulü vardır.

Tarihimize baktığımızda Aksaray’ımızda birçok hizmetlerin başlangıç noktası buralardan sağlanmış. Bizlerinde bu bilgiler ışığında çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştirmemiz gerekiyor. Ayrıca bundan sonra yapılacak olan bütün çalışmalarda belediyenin de yanınızda olduğunu bilmenizi istiyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

Dernek Başkanlarının da konuşmalarının ardından Çocuklardan oluşan minikler ilahi grubu sahneye çıktı ve söyledikleri birbirinden güzel ilahilerle programa renk kattılar.

Araştırmacı Yazar Ahmet Öz ise günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmada Peygamber efendimizin hayatından örnekler verdi.

Tarih: 2018-10-26 21:50:43
Belediye Başkanı
Evren Dinçer
  • +