MİLLETVEKİLİ İLKNUR İNCEÖZ, BAŞKAN YAZGI VE BELEDİYE MECLİS ÜYELERİYLE BİRLİKTE AKSARAY’A YAPILAN HİZMETLERİ VE PROJELERİ YERİNDE GÖRÜP İNCELİYOR

 

MİLLETVEKİLİ İLKNUR İNCEÖZ, BAŞKAN YAZGI VE BELEDİYE MECLİS ÜYELERİYLE BİRLİKTE AKSARAY’A YAPILAN HİZMETLERİ VE PROJELERİ YERİNDE GÖRÜP İNCELİYOR

MİLLETVEKİLİ İNCEÖZ “ 800 YILLIK TARİHİ HAMAMI YENİDEN İNŞA EDEN BELEDİYE BAŞKANIMIZA YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

 

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı,Ak Parti Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz ve belediye meclis üyeleri ile birlikte belediyenin çalışmalarını ve devam eden projelerini yerinde görüp inceledi.

Ak Parti Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz Aksaray Belediyesi tarafından restore ettirilen, Anadolu Selçuklu dönemine ait en nadide eserlerden olan ve tüm ihtişamıyla gün yüzüne çıkarılan 2. Kılıçaslan Hamamındaki çalışmaları yerinde inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.

Belediye Başkanı Yazgı “ Kılıçaslan hamamı Selçuklu Sultanı 2. Kılıçaslan’ın Aksaray’ımızda yaptığı en önemli eserlerden bir tanesi. Çok eski halini hatırlayacak olursak sadece bir duvarı kalmış geri tarafı yıkılmış ve toprağın altında kalmış bir yapı iken şu anda restore çalışmaları Allah nasip ederse bir ay sonra tamamlanmak şartıyla inşallah faaliyete geçecek. Bu hamam 800 yıllık bir hamam. Biz inşallah çalışmalar bittikten sonra bir toplantı odası, kafeterya, yemek yenilebilecek bir alana çevirmek istiyoruz. Buranın yaşatılmasını istiyoruz. İçinde müzelik alanlar oluşturacağız ki gelenler o dönemdeki eserleri ve tarihi de görsünler ”şeklinde konuştu.  

Milletvekili İnceöz ise tarihi hamam ile ilgili yaptığı açıklamada “Belediye başkanımızla birlikte geçtiğimiz haftalarda da yapmış olduğu çalışmaları hep beraber görme imkânı bulduk. Bu hamamın önceki halini hatırlamakta zorlanıyoruz. Çok az duvarları kalmış izbe bir yer vardı. Onun gün ışığına çıkarılması ve insan hayatına sunulması yaşamsal bir alanın inşaat alanındayız. 800 yıllık tarihi bir hamamdan bahsediyoruz ve çok az bir kısmı ayaktaydı. Bugün onları yeniden ayakta tutacak duvarların inşa edildiğini ve örüldüğünü görüyor olmaktan mutluluk duydum. Ben bu güzel hizmetinden dolayı belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu projeler hayata çıkarılması en zor projelerdir. Dolayısıyla hamamın içine baktığımız zaman o tarihten kalan 800 yıllık geçmişi tutacak duvarlar yapılmış. Hamam yeniden ortaya çıkarılmış. Biz tarihi dokuları korumak denince hiç dokunmamayı anlıyoruz. Hiç dokunmamak değildir. Dokunup hayatın içine taşınabilir ve yaşanabilir kılmak gerekiyor. Duvarlarda insanlarda aslında insan nefesi ile beraber yaşıyor.800 yıllık Kılıçaslan hamamını yeniden inşa eden belediye başkanımıza ve ekibine yürekten teşekkür ediyorum. Çok güzel olmuş. O dokular orijinal alanlar özellikle bırakılmak suretiyle korunmuş ve yeniden hayata kazandırılmış. İnsanlarımız tıpkı Diyarbakır ve Mardin ‘de olduğu gibi restorasyondan sonrada Aksaraylı hemşerilerimiz buralara gelecekler çaylarını kahvelerini bu güzel tarihi mekânda içecekler ’dedi.

Belediye Başkanı
Haluk Şahin Yazgı
  • +