SODES Programı kapsamında desteklenen ‘Geleneksel Halı Dokumacılığı ile Kadın İstihdamının Artırılması’ adlı projede 14 kursiyere belgesi verildi.

BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ İLHAN, KURSU BİTİREN HANIMLARA BELGELERİNİ TESLİM ETTİ

                          Kalkınma Bakanlığı SODES Programı kapsamında desteklenen ‘Geleneksel Halı Dokumacılığı ile Kadın İstihdamının Artırılması’ adlı proje çerçevesinde 14 kursiyere kurs bitirme belgesi verildi. Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz İlhan, açılan kurslar sayesinde halı dokumaya ilginin giderek artmaya başladığını söyledi.                         

 

                        İnsan ve Toplum Derneğince düzenlenen törene, Aksaray Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz İlhan, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Eren Koçaş, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mümin Berk, Tüsiad Başkan Yardımcısı Eyüp Dağdaş, Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ramazan Ertaş, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mustafa Önder Oğuz, Sodes Proje Ofisi Uzmanlarından Oğuz Ölmez, Yusuf Güven Mermer, Murat Bal ve Kenan Atılgan ile İnsan ve Toplum Derneği yönetici ve üyeleri, kursiyerler ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Törende konuşan İnsan ve Toplum Derneği Başkanı Mehmet Ekici; “Bölgesel olarak ekonomik açıdan yeterince yararlanamadığımız kültürel zenginliklerimizden olan halıcılık Milattan önceki yıllardan beri Türklerin başlıca el sanatlarından biri olarak köy ve kasabalarda dokunup birçok insanımızın geçim kaynağı olmuştur. Aksaray için hayati önem taşıyan bu temel konu ile ilgili olarak hazırladığımız İstihdama dönük bu proje Kalkınma Bakanlığı’nın SODES Programı kapsamında desteklenerek ev hanımlarımıza ve genç kızlarımıza halı dokuyuculuğu öğretilmiş ve bunların sürekli bir gelire kavuşturulmalarına imkân sağlanmıştır” dedi.

 

Yunus emre Mahallesinde açılan 488 saatlik halı dokuma kursuna katılan 18 kursiyerden 14’ü belge almaya hak kazanırken Başkan Yardımcısı Yılmaz İlhan, kursu bitiren hanımlara belgelerini teslim etti. Tören sonrasın katılımcılar, salonda sergilenen halıları incelediler.

       

                        

Tarih: 2018-10-26 21:50:44
Belediye Başkanı
Evren Dinçer
  • +