Haber

AKSARAY BELEDİYESİ, AKSARAY TİCARET BORSASI İŞBİRLİĞİ İLE ŞEHRE GÜZEL BİR HİZMET DAHA KAZANDIRILACAK

 

AKSARAY BELEDİYESİ, AKSARAY TİCARET BORSASI İŞBİRLİĞİ İLE ŞEHRE GÜZEL BİR HİZMET DAHA KAZANDIRILACAK

AKSARAY’IN VİZYON PROJESİNİ İSTİŞARE ETTİLER

 

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer ve Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, belediye toplantı salonunda bir araya gelerek yeni Borsa binası arkasında 600 dönümlük alana yapılacak olan 350 milyon TL’lik Canlı Hayvan Borsası ve Besicilik Tesisi Projesi hakkında istişarede bulundu.

Belediye Başkanı Evren Dinçer, Borsa Başkanı Hamit Özkök, Borsa Yönetim Kurulu Üyeleri, Naci Duman, Mahmut Aktürk, Genel Sekreter Ramazan Etlik ve Kasaplar Odası Başkanı Kani Yerli’nin katıldığı istişare toplantısında Aksaray’a vizyon katacak proje hakkında önemli kararlar alındı.

350 MİLYON LİRALIK PROJE, AKSARAY’A VİZYON KATACAK

Projede neler yer alıyor. “ Yaklaşık 60 bin hayvan kapasiteli tesis, tamamlandığında her biri 300 ile 500 arası hayvanı bünyesinde barındıracak 150 işletmeye ev sahipliği yapacak. Son derece teknolojik imkânlarla hayvan yetiştiriciliğine imkân tanıyacak tesis, daha modern ve büyük çaplı hayvancılık işletmelerinin kurulması öngörecek. Tabanı ızgaralı olacak tesiste hayvan dışkıları bir kanala yönlendirilerek ve buradan oluşacak gazın yakılmasıyla enerji üretilecek. Hayvan başına alınan verim en üst seviyeye çıkarılacak. Giderlerin kontrol altına alınacağı ve gübresinden enerji üretilecek olan tesis sayesinde Aksaray 100 bin ton kapasite ile Türkiye'nin kırmızı et ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacak."