15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜNDE ŞEHİTLER VE GAZİLER ANILDI

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜNDE ŞEHİTLER VE GAZİLER ANILDI

 

Aksaray’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında düzenlenen programda şehitler ve gaziler dualarla anıldı.
 

Aksaray Şehitliğinde Vali Hamza Aydoğdu ve Belediye Başkanı Evren Dinçer’in çelenk sunumu ile saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen hain darbe girişiminde şehit olan Polis Özel Harekât Şube Müdürü Önder Güzel ve tüm şehitler yakınlarının da katılımıyla mezarı başında anıldı. Kur’an-ı kerim tilaveti ve dua edilen törende Vali Hamza Aydoğdu ve Belediye Başkanı Evren Dinçer, İl protokol üyeleri ile birlikte Şehit Önder Güzel’in eşi ve çocuklarıyla birlikte kabrine karanfil bıraktı. Aileye baş sağlığında bulunan heyet mezarı başında dua ederek ayrıldı. Gün boyu devam eden Şehitleri anma programı kapsamında Aksaray Ulu Cami’de şehitlerin ruhuna okunan Hatim-i Şeriflerin duası yapıldı ve Mevlid-i Şerif okundu.

Her yıl düzenli olarak Türkiye’nin her yerinde gerçekleştirilen anma programlarına bu yıl Aksaray’da da büyük bir katılım sağlandı. Aksaray Belediyesinin Mehteran Takımının gösterisi ile saat 19.30’da Milli İrade Meydanında Başlayan Programa İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile devam edildi.

15 Temmuz’da yaşanan olaylar sinevizyon gösterileri ile dev ekranlara yansıtıldı. 15 Temmuz gecesinde yaşanan olayların anımsanması ile duygusal anların yaşandığı programda şehitlerin ruhu için Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualar edildi. Protokol üyelerinin konuşmasının ardından Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’ya Türk Bayrağı takdim edildi.  Sanatçı Zara ve yerel sanatçıların 15 Temmuz kahramanlarına yönelik türküleri ile gecenin geç saatlerine kadar devam edildi. 15 Temmuz 2016 tarihinde olduğu gibi saatler gece 00.13’ü gösterdiğinde tüm camilerden selalar ve dualar edildi. Ulu Cami’de kılınan sabah namazının ardından Aksaray Belediyesi ikramlarda bulunarak program sonlandırıldı.

Tarih: 2021-07-16 15:06:43
Belediye Başkanı
Dr. Evren Dinçer
  • +