80 MİLYONLUK ENTEGRE KATI ATIK DEĞERLENDİRME VE BERTARAF TESİSİNİN KURULUM ÇALIŞMALARINA HIZ VERİLDİ

80 MİLYONLUK ENTEGRE KATI ATIK DEĞERLENDİRME VE BERTARAF TESİSİNİN KURULUM ÇALIŞMALARINA HIZ VERİLDİ

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer tarafından şehre kazandırılan 80 Milyon değerindeki yeni Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisinin kurulum aşamasına devam ediliyor.

Aksaray merkeze bağlı Armutlu köyü mevkiinde 377 dönüm arazi üzerine kurulan Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi projesinde çalışmalar devam ederken tamamlanan kısımlarda atık depolama işlemleri başladı. Yap- İşlet- Devret modeli ile yapılan Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisinin ÇED raporu çıkmasının ardından kurulum çalışmaları hızlandırıldı.

Tesisin hayata geçmesi ile birlikte sadece Aksaray’ın değil, ilçelerin de evsel katı atıklarının bertarafı sağlanacak. Kurulacak modern ve teknolojik sistemler sayesinde katı atıklardan enerji ve kompost gübre üretilecek.

Belediye Başkanı Dr.  Evren Dinçer’in şehre vizyon katacak projesi sayesinde Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanında bulunan ve ömrünü tamamlamış eski tesisten kaynaklı oluşan kötü koku ve görüntü giderilmiş oluyor.  Ömrünü tamamlamış olan tesis ise kapatılarak rehabilite ediliyor.

 Yeni katı atık depolama tesisinin tamamlanan LOT 1 kısmına katı atıkların depo edilmesi işlemleri başladı. 1 yıllık süreç içerisinde elektrik üretim tesisinin ve kompost üretim tesisinin tamamlanması ile birlikte katı atıkların işlenmesine ve ekonomiye kazandırılmasına başlanacak.

Tarih: 2021-07-14 14:31:36
Belediye Başkanı
Dr. Evren Dinçer
  • +