E-90 KARAYOLUNUN ORTA REFÜJÜ BİTKİLERİN YETİŞMESİ İÇİN ELVERİŞLİ HALE GELDİ

E-90 KARAYOLUNUN ORTA REFÜJÜ BİTKİLERİN YETİŞMESİ İÇİN ELVERİŞLİ HALE GELDİ

 

 

 

Aksaray Belediyesi E-90 Karayolu’nun orta refüjünde ağaçların ve süs bitkilerinin daha elverişli şekilde yetişmelerini sağlamak amacı ile yer altında biriken asfalt kırıntılarını ve bitkilerin yetişmesini olumsuz etkileyen maddeleri temizledi. Ağaç dikilmesi için açılan çukurlar bitkisel toprakla dolduruldu.

Şehrin giriş çıkış kapılarından olan E-90 Karayolunun orta refüjü ağaçlandırılması amacı ile geçtiğimiz dönemlerde Karayolları genel Müdürlüğünden Aksaray Belediyesi’ne devredildi.  

Aksaray Belediyesi ekipleri orta refüjün daha yeşil bir görünüme sahip olması için ağaçlandırma çalışması yapmadan önce uzun yıllardır birikmiş ve katman oluşturmuş asfalt kırıntılarını ve dolgu malzemelerini temizledi. İş makinaları ile kazılan yaklaşık 7 Bin metrekarelik alandan 31 Bin metreküp asfalt kırıntısı ve dolgu malzemesi topraktan arındırıldı. Yeniden ağaçlandırılması için açılan 2 metre derinliğindeki çukurlar bitkisel toprakla doldurularak ağaçlandırılma çalışmalarına başlanıldı.

Drenaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından ağaçlandırma çalışmalarına başlanıldı. İlk etapta 280 adet Şeker Akçaağaç cinsi ağaçlar Bin 400 metrelik alanda toprakla buluşturuldu. İlerleyen günlerde çınar, ladin ve meşe cinsi ağaçlar dikilecek.

Yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Evren Dinçer, çalışmanın yapıldığı bölgenin eskiden beri kullanılan bir yol olması hasebiyle burada asfalt kırıklarının ve mıcırların toprak altında bir katman oluşturduğunu ifade etti. Bu oluşan katmanın ağaçların ve süs bitkilerinin yetiştirilmesini zorlaştırdığı belirtti.  Bu orta refüjün yeşillendirilebilmesi adına toprakta bir drenaj çalışmasının zorunlu olduğunu ifade ederek yapılan çalışma ile toprağın çok daha verimli hale getirildiğinin altını çizdi. Toki kavşağı ve karasu kavşağı arasındaki yolun orta refüjü çalışmaların tamamlanmasının ardından yemyeşil bir görünüm kazanacağını söyledi.

 

Tarih: 2021-06-21 15:01:05
Belediye Başkanı
Dr. Evren Dinçer
  • +