YENİ ENTEGRE KATI ATIK DEĞERLENDİRME VE BERTARAF TESİSİNDE KATI ATIK DEPOLAMA İŞLEMLERİNE BAŞLANILDI

YENİ ENTEGRE KATI ATIK DEĞERLENDİRME VE BERTARAF TESİSİNDE KATI ATIK DEPOLAMA İŞLEMLERİNE BAŞLANILDI

Aksaray Belediyesi’nin projelerinden olan yeni Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf tesisinin kurulum aşaması devam ederken tamamlanan kısımlarında atık depolama işlemlerine başlanıldı.  
Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi Projesi Aksaray Merkeze Bağlı Armutlu köyü mevkiinde 377 dönüm arazi üzerinde kurulumuna başlanılmıştı.  Yap işlet Devret modeli ile yapılan Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi Projesi yaklaşık 80 milyon TL’ye mal oluyor ve tesiste sadece Aksaray’ın değil, ilçelerinde evsel katı atıklarının bertarafını sağlanıyor. Kurulacak modern ve teknolojik sistemler sayesinde katı atıklardan enerji ve kompost gübre üretimi sağlanacak. 
Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in şehre vizyon katacak projesi sayesinde Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanında bulunan ve ömrünü tamamlamış eski tesisten kaynaklı oluşan kötü koku ve görüntü giderilmiş oldu. Ömrünü tamamlamış olan tesis kapatılarak rehabilite edilme çalışmalarına başlanıldı. 
Yeni katı atık depolama tesisinin tamamlanan LOT 1 kısmına katı atıkların depo edilmesi işlemlerine başlanıldı. 1 yıllık süreç içerisinde elektrik üretim tesisinin ve kompost üretim tesisinin tamamlanması ile birlikte katı atıkların işlenmesine ve ekonomiye kazandırılmasına başlanılacak. 

Tarih: 2021-06-21 13:25:36
Belediye Başkanı
Dr. Evren Dinçer
  • +