Haber

HER GÜN 5 TON ATIK EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

HER GÜN 5 TON ATIK EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

 

BAŞKAN DİNÇER; “ATIK MERKEZİ ARACILIĞI İLE ATIKLARI EKONOMİYE KAZANDIRIYORUZ”

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in girişimleriyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hibe programından faydalanarak Aksaray’a kazandırılan Atık Toplama Ayırma Tesisi’nde günlük 5 ton atık ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılıyor. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, atık getirme merkezinin tam kapasiteye ulaştığında bu rakamın kat ve kat artacağını, günlük kapasitenin 70 tona kadar çıkabileceği kaydetti.

 

Aksaray Belediyesinin sürdürülebilir kalkınma ilkeleri ve sıfır atık yönetim eylem planı çerçevesinde projelendirdiği Toplama Ayırma Tesisi (TAT) ile I. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde geri dönüşümü mümkün olan cam, kâğıt, plastik, metal gibi atıklar ayrıştırılarak bertaraf ediliyor. Aksaray Belediyesi, yaptığı çalışmalarla tüm atıkların kaynağında toplayarak doğaya zarar vermeden dönüşümünü amaçlıyor.

 

Kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlamak için Aksaray Belediyesi tarafından projelendirilen Atık Toplama Ayırma Tesisi, atık yönetimiyle dönüşebilen atıkların ayrıştırılarak değerlendirilmesine olanak sağlıyor.

 

2 YILDA YATIRIM MALİYETİNİ KARŞILAYACAK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Aksaray Belediyesinin kaynaklarıyla 4 Milyon 750 bin lira yatırım bedeline sahip Toplama Ayırma Tesisi ile I. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nin kısa bir sürede kendi yatırım maliyetini karşılayacağını belirten Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Toplama Ayırma Tesisimiz aracılığı ile atıkları ekonomiye kazandırıyoruz. Tesisimizin 2 yıl içerisinde kendi maliyetini karşılamasını ön görüyoruz. Doğaya zarar veren aynı zamanda çevre kirliliğine yol açan atıkları kaynağından ayrı toplayarak ayrıştırılması ve düzenli bir şekilde bertaraf edilmesini sağlayan tesisimizde atık yönetim uygulamasını başarıyla yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Toplama Ayırma Tesisinde günlük olarak 5 ton atığın işlemlerden geçerek ayrıştırıldığının altını çizen Belediye Başkanı Dinçer, “Tesisimiz tam kapasiteye ulaştığında günlük 70 ton atık işlenebilecek.” dedi.

 

Başkan Dinçer, sıfır atık yönetimini başarılı şekilde uygulayan Aksaray Belediyesinin hayata geçirdiği Toplama Ayırma Tesisi ile gelecek nesillere temiz bir çevre bırakma hedefinin olduğunu söyledi.