Haber

ATIK TOPLAMA AYIRMA TESİSİNDE KAPASİTE ARTIŞI DEVAM EDİYOR

ATIK TOPLAMA AYIRMA TESİSİNDE KAPASİTE ARTIŞI DEVAM EDİYOR

BAŞKAN DİNÇER “TEMİZ ŞEHİR, YAŞANILABİLİR HAYAT İÇİN ÇABALIYORUZ”

Aksaray Belediyesi’nin sürdürülebilir kalkınma ilkeleri ve sıfır atık yönetim eylem planı çerçevesinde projelendirdiği Toplama Ayırma Tesisi (TAT) ile I. Sınıf Atık Getirme Merkezi çevre kirliliği ve atık sorununa engel olmak amacıyla faaliyete geçti.

Toplama Ayırma Tesisi, çevre kirliğini ciddi anlamda önleyen, geri dönüşebilen cam, kâğıt, plastik, gibi evsel atıkların tekrar ekonomiye kazandırılmasına imkân sağlıyor.

Mevcutta günlük 10 ton atığın geri dönüşümü sağlanırken tesiste tam kapasiteye ulaşıldığında günlük 60 ton atık geri dönüştürülürken her geçen gün tesisin kapasite artışı da devam ediyor. Aynı zamanda istihdam kaynağı oluşturan tesiste kadın istihdamının desteklenmesi için çalışanların %50’si kadınlardan oluşuyor.

Tesiste Ayrıştırılan Atıklar Ek Kazanç Sağlıyor

Üreten Belediyecilik anlayışı ile hayata geçirilen projelerden biri olan Atık Toplama Ayırma Tesisi (TAT) ve I. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde geri dönüşümden elde edilen mali gelirler halkın hizmetlerinde kullanılmak üzere belediye bütçesine ek kazanç sağlıyor.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Şehrimizin geleceği için önem arz eden projelerden olan ‘Toplama Ayırma Tesisi ve I. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ ile geleceğe temiz bir çevre bırakmayı hedefledik. Sıfır atık bilinci ile farkındalığın artırılması ve uygulamanın yaygınlaştırılması öncelikli amaçlarımız arasında yer alıyor. Gelecek nesillere yaşanabilir bir şehir bırakmak için sıfır atık projesini hayata geçirdik. Projemizi geliştirirken tesisimizin her geçen gün kapasitesini artırmayı, cam, kâğıt, plastik gibi toprakta uzun yıllar yok olmayan ve doğaya zararlı atıkları ekonomiye tekrar kazandırmayı ilke edindik.” dedi.