Haber

RESTORASYONU TAMAMLANAN ŞEYH HAMZA BABA TÜRBESİ ZİYARETÇİLERE AÇILDI

RESTORASYONU TAMAMLANAN ŞEYH HAMZA BABA TÜRBESİ ZİYARETÇİLERE AÇILDI

 

BAŞKAN DİNÇER; ‘’TARİHİMİZE VE KÖKLERİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKARSAK O KADAR GÜÇLÜ OLURUZ’’

 

Şehrin tarihinde iz bırakmış şahsiyetlerin isimlerini ve yaşadıkları yerleri gelecek nesillere ulaştırmak için tarihi mekanlarda restorasyon çalışması başlatan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Şeyh Hamza Baba Türbesi’nde restorasyon çalışmalarının tamamlandığını duyurdu.

 

Evrah Kabristanlığı içerisinde Cemiyet Deresi’nin karşısında bulunan Şeyh Hamza Türbesi, çeşitli nedenlerle yıpranmış ve şehre yakışmayacak görüntüler oluşturmuştu. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Belediye ekiplerine Şeyh Hamza Türbesi’nin; Hashas Baba Türbesi, Kılıçarslan Köşkü ve Kalanlar Köprüsü’nde olduğu gibi yenileme ve restorasyon çalışması başlatılması talimatını verdi. Başkan Dinçer’in talimatları ile çalışma başlatan belediye ekipleri türbeyi Selçuklu mimarisine uygun olarak türbeyi restore etti.

 

Şeyh Hamza Türbesi; türbedar odası, eyvan kısmı ve avlu olarak üç bölümden oluşuyor. Yenileme çalışmaları kapsamında türbedar odası ve eyvan bölümünün kubbeleri söküldü. Yalıtım yapılarak kubbe tekrar örüldü. Bahçe duvarı ve avlu içerisindeki mezar sandukaları, ayak taşları, baş taşları avlu duvarı ve avlu kapısı restore edildi. Dekoratif ahşap kapı ve pencereler montaj edildi. Çevre düzenlemesi ve aydınlatmaları da yapılan türbe ziyarete açıldı.

 

Tarihi yapılarda başlatılan restorasyon çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, tarihi yapıların geçmişteki dönemin kültürel miras ve maneviyatın aktarımını sağlamaları sebebiyle korunma altına aldıklarını söyledi. Başkan Dinçer Hasas Baba Türbesinde, Kılıçarslan türbesinde olduğu gibi Şeyh Hamza Baba türbesinde de restorasyon çalışmaların tamamlandığını söyledi.