Haber

YENİ ŞEHİR MEZARLIĞINDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

YENİ ŞEHİR MEZARLIĞINDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

 

BAŞKAN DİNÇER; “YENİ ŞEHİR MEZARLIĞIMIZ ŞEHRİMİZİN 50 YILINA HİZMET EDECEK”

 

Aksaray Belediyesi, Ervah ve Bedir Muhtar mezarlıklarının yetersiz kalması sebebiyle yapımına başladığı yeni şehir mezarlığında çalışmaları aralıksız sürdürüyor.

 

Aksaray’da nüfusun hızla artması, şehrin büyümesi ve gelişmesi ile ortaya çıkan ihtiyaçları gidermek için Gençosman Köyü yakınında yeni Şehir Mezarlığı’nın yapımına başlanılmıştı. Ervah ve Bedir Muhtar kabristanlıklarının yetersiz kalması, yeni mezarlık projesi yapımı zaruri hale geldi.

 

Toplamda 340 bin metrekare olan yeni mezar alanı içerisinde defin ve mezarlık hizmetlerinin yapılabileceği yapılar bulunuyor.

 

Yapımına geçtiğimiz aylarda başlanılan şehir mezarlığının kısa süre içerisinde tamamlanmasının planlandığı ifade edildi. Yeni mezarlık alanı için nüfus yoğunluğu ve kentleşmeden uzak olan Nevşehir yolu kenarında bulunan arazide defin alanlarının bir kısmının yapımı tamamlandı. Mezarlık hizmetlerinin verilmesi adına yapımına başlanılan binanın da kaba inşaatı büyük oranda tamamlandı.

 

‘’Aksaray’ın Mezar İhtiyacı Uzun Yıllar Boyunca Yeni Mezar Projesiyle Karşılanacak’’

 

Yeni Şehir Mezarlığında devam eden çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, şu açıklamalarda bulundu; “Şehrin her alanında ihtiyaçları gidermeye devam ediyoruz. Ölüm oranlarının artması, salgın hastalıklar, nüfus artışı gibi durumlar yeni mezarlık projesi ihtiyacını beraberinde getirdi.

 

Vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına yeni mezarlık alanında farklı kategorilerde planladık. Toplamda 29 bin adet mezar yerinin planlandığı projede aile mezarı, eş yanı mezarı, sıralı mezar, gazi mezar alanı, şehit mezarı, kimsesiz mezarı, çocuk mezarı alanları oluşturuyoruz.

 

Güvenliğin sağlanması için alan içerisindeki 12 farklı noktaya 30 adet kamera yerleştireceğiz. Mezar ziyaretleri ve defin işlemlerinde kullanılmak üzere 21 adet çeşme, ziyaret yapılırken sorun çıkmaması adına 70 adet aydınlatma direği ve 101 adet aydınlatıcının kurulumunu gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.