Haber

AKSARAY BELEDİYESİ SU SAYAÇLARINDA OLUŞABİLECEK DONMALARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI

AKSARAY BELEDİYESİ SU SAYAÇLARINDA OLUŞABİLECEK DONMALARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI

 

 

 

Ülke genelinde etkisini gösteren soğuk kış günleri Aksaray’da da hava sıcaklıklarının eksiye düşmesi ile hissedilmeye başladı. Hava sıcaklıklarının sıfırın altında seyretmesinden kaynaklanabilecek sorunlar konusunda Aksaray Belediyesi vatandaşlara uyarılarda bulundu.

 

Aksaray Belediyesi yetkilileri su sayaçlarının donmaması için alınacak tedbirleri vatandaşlara hatırlattı. Ayrıca donma görülen sayaçlar için yapılması gereken müdahaleleri de sıraladı.  Soğuk kış günlerinde meydana gelen, ‘Su sayaçlarının donarak zarar görmesi’ konusunda Aksaraylılara uyarılarda bulunan Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, “Donan sayaçlara hiçbir şekilde ateş ve sıcak su ile müdahale etmeyin. İlk müdahale olarak vananın kapatılması gerekiyor” açıklamasını yaptı.

 

Abonelere ait su sayaçlarının korunmasının, abonelerin sorumluluğunda olduğunu açıklayan Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, sayaçların soğuğa ve dış etkenlere karşı korunmasız bırakıldığı takdirde donarak zarar görebileceğini hatırlattı.

 

ATEŞLE MÜDAHALE ETMEYİN

Abonelerin, donan sayaçlara hiçbir şekilde ateş ve sıcak su ile müdahale etmemeleri gerektiğine dikkat çekildi ve açıklamaya şöyle devam edildi “Sayaçlara bu şekilde müdahale edilmesi halinde tesisat ve borularda büyük zararlar meydana gelmektedir. Bu da hem maddi hem de tamirin daha uzun bir sürede yapılması anlamına gelir. Sayaçlar ile açıkta kalan su boruları, izocam, cam yünü, bez parçası, talaş, boru kılıfı gibi maddelerle kaplanmalı. Sayaç yeri temiz, aydınlık ve rüzgâr almayacak şekilde tanzim edilmeli.

 

ÖNCELİKLE VANAYI KAPATIN

Su sayacının donması halinde, patlayan sayaçtan akan su diğer sayaçların da donmasına neden olur. Bu nedenle ilk müdahale olarak vananın kapatılması gerekiyor. Bu tür sorunlarla karşılaşan abonelerimizin Alo 185 no’lu arıza hattımızı aramaları takdirde ekiplerimiz en kısa sürede arızaya müdahale ederek yardımcı olacaktır.”