Haber

VİZYON PROJELERLE AKSARAY'IN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

VİZYON PROJELERLE AKSARAY'IN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

 

BAŞKAN DİNÇER; ‘’ŞEHİR KABRİSTANLIĞI KÜLLİYE PROJESİ AKSARAYIMIZA HAYIRLI OLSUN’’

 

 

2022 Yılı içerisinde yapımına başlanılan Şehir Kabristanlığı projesinde sona yaklaşılırken Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Şehir Kabristanlığı içine Külliye Projesi çalışması yaptıklarını ve ihale sürecinin devam ettiğini sosyal medya hesabından duyurdu.

 

 

Yeni Şehir Kabristanlığı içerisinde hazırlanan Külliye Projesi dahilinde Cami, bay bayan taziye evi, abdesthane ve okuma salonu gibi alanlar oluşturulması planlandı. Külliye projesinin önümüzdeki günler içerisinde ihale süreci tamamlanarak yapımına başlanılacak. Projenin tamamlanması ile birlikte Şehir Kabristanlığı çevresinde ihtiyaç duyulabilecek bir eksiklik giderilmiş olunacak.  

 

Aksaray Belediyesi tarafından yapımına devam edilen yeni şehir kabristanlığının çevre duvarları yapılarak cenaze işlemlerinde ve idari işlemlerde kullanılabilecek binanın da kaba inşaat aşaması tamamlandı.

 

 Toplamda 29 bin adet mezar yerinin planlandığı projede aile mezarı, eş yanı mezarı, sıralı mezar, gazi mezar alanı, şehit mezarı, çocuk mezarı ve kimsesiz mezarı olarak alanlar belirlendi. Belirlenen mezarların bir kısmı kazılarak sandukalar yerleştirildi.

 

Aksaray Belediyesinin şehir genelinde günün her saatinde ziyaret yapılabilmesi için 70 adet çevre aydınlatma direğinde 101 adet aydınlatma armatürünün de montajı tamamlanarak proje alanı aydınlatılma çalışması tamamlandı.

 

Yeni Şehir Kabristanlığına Proje kapsamında güvenliğin sağlanması için alan içerisindeki 12 farklı noktaya 30 adet kamera yerleştirilecek. Vatandaşların mezar ziyaretleri esnasında ve defin işlemleri sırasında kullanması için 21 adet çeşmede proje içerisinde değerlendirilecek.

 

Yapımı devam eden kabristanlık ve külliye projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, şehrin ihtiyaçlarını uzun yıllar karşılayabilecek eserler hayata geçirdiklerini ve Aksaray'ın çehresinin değiştiğini söyledi. Başkan Dinçer, külliye projesinin hayırlı olmasını diledi.