Haber

ATIKLAR BU TESİSLE YENİDEN EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

ATIKLAR BU TESİSLE YENİDEN EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

TOPLAMA AYIRMA TESİSİ (TAT) VE I. SINIF ATIK GETİRME MERKEZİNDE FARKINDALIK EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYOR


Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in sürdürülebilir atık yönetimi amacı ile hayata geçirdiği toplama ayırma tesisi ve I. Sınıf atık getirme merkezinde öğrencilere yönelik verilen eğitimlere devam ediliyor.

Aksaray’daki tüm okulların ziyaret ettiği toplama ayırma tesisi ve I. Sınıf atık getirme merkezinin bu haftaki konuğu 125. Yıl Ortaokulu öğrencileri oldu. Çocuklarda Çevre bilinci ve bilinçli tüketici farkındalığının oluşturulması amacı ile tesiste gerçekleştirilen faaliyetler anlatılıyor.

Tesisi içerisinde sınıflandırılan cam, kağıt ve metal gibi atıkların tekrar kullanılması için yapılan sınıflandırma işlemlerini çocuklar tek tek inceledi. Atıkların toplandığı sınıflandırıldığı ve paketlendiği noktaları gören çocuklara okullarda yürütülen atık pil toplama kampanyası gibi etkinliklerin amacı da anlatılıyor.

Çocuklara aşırı ve bilinçsiz tüketimin ve bu durumun neden olduğu çevresel problemleri gözlemlemeleri için geri dönüşümün önemi anlatıldı. Günlük 10 ton atığın işlendiği tesiste çocuklar günlük hayatlarında kullandıkları ürünlerin kullanıma hazır hale gelmesinin kolay olmadığı anlatıldı.

Çocukların çevre konusunda motivasyonunu ve duyarlılığını artırmak adına tesisse göstermiş oldukları ilgiden dolayı Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in imzaladığı teşekkür belgesi verildi.

Çevre bilincinin farkında olan çocuklar doğanın geleceğini korumak amacı ile çalışma yapan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’e teşekkür ettiler. Çocuklar tesisi gezdikten sonra günlük hayatlarında kullandıkları ürünleri daha dikkatli kullanacaklarını söylediler.