Haber

DÜNYANIN EN BÜYÜK KANYON VADİLERİNDEN IHLARA VADİSİNE CAM TERAS PROJESİ BAŞLIYOR

DÜNYANIN EN BÜYÜK KANYON VADİLERİNDEN IHLARA VADİSİNE CAM TERAS PROJESİ BAŞLIYOR

 

IHLARA VADİSİ CAM TERASI ZİYARETÇİLERE EŞSİZ SEYİR KEYFİ SUNACAK

 

BAŞKAN DİNÇER; ‘’ŞEHRİMİZİN TURİZM POTANSİYELLERİNİ AÇIĞA ÇIKARTIYORUZ’’

 

 

Şehrin turizm potansiyellerini gün yüzüne çıkartmak için birçok yenilikçi proje gerçekleştiren Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Ihlara Vadisi Cam Teras projesi ile turistlere manzarayı, kiliseleri ve tarihi mekanları yukardan görme imkânı sunacak.

 

Kapadokya'nın giriş kapısı olarak bilinen Ihlara Vadisi, yıllık 1 Milyonun üzerinde yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Cam Teras projesinin hayata geçirilmesi ile ziyaretçi sayınında da artışın olacağı öngörülüyor.

 

Bu doğrultuda projelendirilen Cam Teras için geçtiğimiz günlerde Ahiler Kalkınma Ajansı ile iş birliği protokolü imzalanmıştı.  18 Milyon TL proje bedeli olan Cam Teras projesinin teknik çalışmalarında tamamlanma aşamasına gelindi. Proje alanında yakın zamanda inşaat çalışmalarına başlanılacak.

 

 Cam teras, vadiden 117 metre yükseklikte inşa edilecek. Ziyaretçiler, 10 metre açık alana sahip olan terastan vadiyi yukarıdan görebilecek.  Ziyaretçilerin heyecan ve adrenalini doyasıya yaşayacağı Cam Terastan, Vadinin doğal ve tarihi tüm güzellikleri izlenebilecek. Ihlara Vadisi’nin turizm yoğunluğunu artıracak olan Cam Teras projesi kapsamında proje alanına otopark, mescid, yürüyüş yolu, fotoğraf çekim noktası, amfi tiyatro ve kafeterya da planlandı.

 

Şehrin turizm değerlerini yükseltecek Cam Teras Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘’ Dünyanın en büyük kanyonları arasında yer alan, tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulundurması nedeniyle açık hava müzesini andıran Ihlara Vadisi’ne yapacağımız cam teras ile bölgeyi ziyarete gelenlere seyir zevki yaşatacağız. "Kapadokya'nın İncisi" olarak da adlandırılan vadide cam teras projesinin hayata geçirilmesiyle misafirlerimize manzarayı, kiliseleri ve tarihi mekanları yukardan görme imkânı sunacağız. Şehrimizin tüm potansiyellerini açığa çıkartmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.’’ Dedi.