Haber

SELÇUKLU KÜLLİYE VE CAMİ PROJESİ HIZ KAZANDI

SELÇUKLU KÜLLİYE VE CAMİ PROJESİ HIZ KAZANDI

 

BAŞKAN DİNÇER “SELÇUKLU KÜLLİYESİ ŞEHRİMİZİN KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİNE DEĞER KATACAK”

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in vizyon projeleri arasında yer Selçuklu Külliye ve Cami projesi hız kazandı. Cami bölümünün dış cephesi tamamlanırken çatı kısmında yer alan kubbede çalışmalar devam ediyor. Camiye eklentili okuma salonları, emekli dinlenme evi gibi eğitim bölümlerinde çalışmalar aynı hızla devam ediyor.

 

Aksaray Belediyesinin şehir kimliği ile örtüşen mimari ve sosyal donatıları ile birlikte geleceğe taşınacak en önemli eserlerinden biri olan Selçuklu Külliye ve Cami projesinde çalışmalar hız kazandı. Şehrin köklü tarihi geçmişi içerisinde önemli yer edinmiş olan Külliye Kültürünün yeniden yaşatılacağı proje içerisinde 2 Bin 100 kişilik caminin yanında sosyal donatı alanları yer alıyor.

 

Atatürk Bulvarı üzerindeki Selçuklu Park içerisinde inşa edilen olan Külliye Camisinin mimari yapısında Selçuklu kültürüne ait motifler kullanıldı. Cami bölümünün dış cephesi tamamlandı. Çatı kısmını oluşturan kubbe bölümünde çalışmalar yoğunlaştı. Ayrıca camiye eklentili bölümler çalışmalar aynı hızla devam ediyor.

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Şehrin merkezi sayılabilecek bir noktada hizmete açılacak olan Selçuklu Külliye ve Cami projesinde külliye kültürünün en güzel örneğinin yansıtılacağını söyledi.

 

Belediye Başkanı Dinçer, Selçuklu Külliyesi ile ilgili yaptığı değerlendirme de “Yapımında sona yaklaştığımız Selçuklu külliyemiz, mimarisiyle medeniyetimizin özelliklerini yansıtacak bir şaheser olacak.

 

Geçmiş tarihimize baktığımızda külliyeler, kentin niteliğini ve sosyal yaşamlarını yansıtıyor. Biz de şehrimizin sosyal yapısı, kültürel zenginliğini dikkate alarak bu projemizi başlattık. Çalışmalar planladığımız şekilde devam ediyor. En kısa sürede bu projemizi tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.