Haber

AKSARAY BELEDİYESİ ÇEVRE PROJELERİYLE ÖRNEK OLUYOR

AKSARAY BELEDİYESİ ÇEVRE PROJELERİYLE ÖRNEK OLUYOR

 

BELEDİYE BAŞKANI DİNÇER “GERİ DÖNÜŞÜM İLE 10 BİN AĞACI KURTARDIK”

 

Aksaray Belediyesi uyguladığı sürdürülebilir çevre yönetimi ile sıfır atığı en iyi uygulayan il belediyeleri arasında yer aldı. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray Belediyesi olarak 2023 yılında 670 ton karton-kâğıt atığı geri dönüştürerek yaklaşık 10 bin ağacı kurtardıklarını söyledi.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ülke genelinde yürütülen çevre yönetiminde Aksaray Belediyesi, sıfır atığı en iyi uygulayan il belediyeleri arasında yer aldı. Aksaray Belediyesi Toplama Ayırma Tesisi aracılığı ile geri dönüşümü mümkün olan atıkları ekonomiye kazandırırken bu konuda büyük başarı yakaladı. Diğer yandan geri dönüşümü olmayan evsel atıklar ise Aksaray Belediyesi’nin Armutlu köyü yakınlarında projelendirerek devreye aldığı Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’nde enerjiye dönüşüyor.

 

Aksaray genelinde başarılı bir atık yönetimi sergileyen Aksaray Belediyesi, Toplama Ayırma Tesisi ve 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde 2023 yılı içinde 670 ton karton-kâğıt atığı geri dönüştürdü. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, geri dönüşümle hem çevreye hem de ekonomiye büyük katkı sağlandığını söyledi. Belediye Başkanı Dinçer “Toplama ve Ayırma Tesisimizde geri dönüşümü mümkün olan kağıt, metal, plastik ve cam atıklar kaynağından ayrı toplanarak ayrıştırma sonrasında ekonomiye kazandırılıyor. 2023 yılında bu tesisimizde 670 ton karton-kâğıt atığı geri dönüştürerek 10 bin ağacın kesilmesini önlemiş olduk.

 

Geleceğimizin teminatı yavrularımıza daha yeşil bir Aksaray bırakmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Şehrimizin birçok noktasında her mevsim şartlarına uygun olarak ağaç ve fidan dikimi devam ediyor.

 

Aksaray Belediyesi olarak sahada başarılı bir çevre yönetimi sergilerken, ülke ekonomisine ve doğaya daha fazla katkı sağlamak için sıfır atık projelerine tam destek veriyoruz. Sıfır atıkta farkındalığı artırmak ve etki alanını yaygınlaştırmak için okullarımız başta olmak üzere kamu kurumlarına dönüştürülebilir ambalaj atık kutuları bırakıyoruz. Buralardan toplanan atıkları Toplama ve Ayırma Tesisimizde işleme alıyoruz” dedi.

 

Belediye Başkanı Dinçer, önümüzdeki dönemde çevre projelerine ağırlık verileceğini ve bu konuda gerekli planlamaların yapıldığını kaydetti.