Haber

RESTORE EDİLEN II. KILIÇARSLAN TÜRBESİ VE KÖŞKÜ GÖZ KAMAŞTIRIYOR

RESTORE EDİLEN II. KILIÇARSLAN TÜRBESİ VE KÖŞKÜ GÖZ KAMAŞTIRIYOR

 

BAŞKAN DİNÇER; ‘’ESER VE HİZMET SİYASETİMİZİ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZDAN ÖRNEK ALDIK’’

 

 

Aksaray Belediyesi, şehrin tarihinde önemli bir yere sahip olan II. Kılıçarslan’ın türbe ve köşkünde başlattığı restorasyon çalışmalarını tamamladı.  Restorasyon çalışmaları tamamlanan türbe ve köşkü ziyaret eden vatandaşlar bu tarihi yapının konumu ve işlevi ile İstanbul’da yapımı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile gerçekleştirilen Çamlıca Camisine benzettiler.

 

Yaşadığı dönemde Aksaray’ın gelişmesinde etkin rol oynayan II. Kılıçarslan’ın türbesi ve köşkü halk arasında Kırk Kızlar tepesi olarak bilinen bir noktada olduğu biliniyordu. Şehir genelinde tarihi yapıları restore ederek gelecek nesillere ulaştırmaya çalışan Başkanı Dr. Evren Dinçer, II. Kılıçarslan Köşkü ve Türbesinde yapılan restorasyon çalışmalarını hassasiyetle takip etti.

 

Selçuklu mimarisi ile aslına uygun olarak yapılan restorasyon çalışmaları vatandaşlar tarafından da takdir ile karşılandı. Aksaray’ın tarih turizmine önemli katkılar sağlayacak olan bu mekânda, ziyaretçiler için yöresel yemeklerin sunulduğu sosyal tesis yer alıyor. Burada hizmet verecek olan sosyal tesiste yerli ve yabancı turistler, tarihi yapıları ziyaret edip, sosyal tesiste de yöresel lezzetleri tatma imkânı bulacaklar. Şehrin tarihini keşfetme imkanına sahip olacaklar.

 

II. Kılıçarslan’ın türbe ve köşkünde yapılan restorasyon çalışmalarının tamamlandığını duyuran Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘’eser ve hizmet siyasetini ve belediyeciliği Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan öğrendik. Onun Belediye Başkanlığı döneminde yaptığı çalışmaları kendimize rehber edinerek kökünü maziden alan eserler ortaya çıkarttık. Şehrimizin tarihi geçmişine ışık tutacak külliyeleri, türbeleri, medreseleri tek tek incelemeye alarak restore ettik. Bugün bu projelerimizi gün yüzüne çıkartmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu anlayışla yeni eserler yeni projeler kazandırmaya devam edeceğiz.’’ Dedi.