Haber

SU KRİZİ VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDİLİYOR

SU KRİZİ VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDİLİYOR

"YAPILAN ÇALIŞMALAR SONUÇ VERDİ; HER AY 11 BİN ABONE TÜKETİMİ KADAR SU TASARRUFU YAPILIYOR"

BAŞKAN DİNÇER; ‘’TÜM KAYNAKLARI KENDİNE YETEBİLEN BİR ŞEHİR İNŞA ETMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’’


Aksaray Belediyesi, iklim krizi ile mücadele etmek ve sürdürülebilir bir yaşam oluşturabilmek için projeler geliştirmeye kararlılıkla devam ediyor.

Enerji verimliliği, sağlıklı gıdaya erişim, ekolojik dengenin korunması, ağaç ve yeşil alan varlığının artırılması, sünger kent modelinin uygulanması, kaynakların verimli kullanımı, etkin atık yönetimi ve geri dönüşüm alanlarında çalışmalarını yoğunlaştıran Aksaray Belediyesi, su kaynaklarının korunmasına yönelik yenilikçi projeler üretmeye devam ediyor. 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Şehrimiz Türkiye’nin en az yağış alan bölgesinde yer alıyor. Aksaray’da son 40 yılın yağış ortalaması 340 mm (kg/m²) düzeyinde yer alıyor. Bizde bu verileri dikkate alarak birçok proje gerçekleştirdik.‘’ Dedi. 

SU KRİZİYLE MÜCADELEDE ÖNEMLİ BAŞARILAR ELDE EDİLDİ 

Etkisini, aşırı sıcaklar ve olağan dışı atmosferik olaylar ile gösteren iklim krizi, içme ve kullanma suyu rezervlerini tehdit ediyor. Sürdürülebilir bir hayat için iklim krizinin neden olduğu gıda ve su krizi ile mücadele için projeler geliştiren Aksaray Belediyesi, Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı kapsamında su kaynaklarının korunması, verimli ve sorumlu tüketim, su tasarrufu gibi çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor.
2019 yılında % 47,5 olan kayıp kaçak oranı 2022 yılında % 37,2 olarak hesaplanmıştır. Bu dört yıl içerisinde kayıp kaçak oranı % 10,3 oranında düşürülmüştür. Abone başına verilen su miktarı ortalama 200 m3/yıl olarak baz alındığında şehre verilen sudan tasarruf edilen su miktarı yaklaşık 11.000 abonenin kullandığı su miktarına karşılık gelmektedir.

SÜRDÜRÜLEBİLİR SU YÖNETİMİ YENİLİKÇİ PROJELERLE UYGULANIYOR 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in göreve gelmesi ile şehir genelinde birçok alanda uygulamaya konulan yenilikçi projeler su yönetimi açısından da uygulanıyor. Belediyeye bağlı tüm birimlerin koordinasyonunda gerçekleştirilen projelerde başta su ve kanalizasyon müdürlüğü olmak üzere, çevre, şehircilik ve iklim değişikliği müdürlüğü ve fen işleri müdürlükleri koordinasyonunda çalışmalar yürütülüyor. Su tasarrufunu için yapın projelerin başında camilerde bulunan abdest alınan şadırvanlarda ve diğer alanlarda su tasarruflu yeni nesil vanalar takıldı. Yeni nesil tasarruf vanaları sayesinde yüzde 85 oranında sudan tasarruf sağlandı. Ayrıca yeşil alanlara ve orta refüjlere ise suya daha az ihtiyaç duyan süs bitkileri dikilerek su kaynaklarının verimli kullanılması yönünde yapılan çalışmalarda da başarı elde edildi. Orta refüjlerde ve kavşaklarda yapılan estetik çalışmalar kapsamında dolamit taşı kullanılarak yeşil alanların sulanmasından yüzde 45 oranında tasarruf sağlanmış olundu. Bu kapsamda 15 bin konutun ihtiyaç duyduğu su kaynağından tasarruf sağlandı. 

TOPLU KULLANIM ALANLARINDAKİ SU KAYNAKLARIDA MERCEK ALTINA ALINDI 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer su kaynaklarının verimli kullanılmasına yönelik yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Tüm kaynakları yeterli bir dünya, hepimizin hedefi. Aksaray Belediyesi olarak temel amacımız örnek olacak, öncülük edecek uygulamaları hayata geçirmek. Öncelikli çalışmalarımız arasında temiz su kaynaklarının korunması var. Suyumuzu koruyabilmek için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile detaylıca planlamalar yapıyoruz. En az su ihtiyacı ile en sağlıklı, en dayanıklı ağaçları ve bitkileri seçerek parklar ve bahçeler oluşturuyoruz. Sulama yöntemlerimizi otomatik sulama ve damla sulama sistemleri ile güncelliyoruz. Su tüketimimizi tesislerimizde de titizlikle takip ediyor, en az tüketimle en fazla verimi hedefliyoruz. Yakın zamanda hedeflerimizi güncelleyeceğiz. Bu başarıda emeği geçen çalışma arkadaşlarıma ve duyarlılık gösteren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.