Haber

AKSARAY BELEDİYESİ VATANDAŞLARI SAYAÇ DONMASINA KARŞI UYARDI

AKSARAY BELEDİYESİ VATANDAŞLARI SAYAÇ DONMASINA KARŞI UYARDI

 

 

Aksaray Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesiyle birlikte, su sayaçlarında ve tesisatlarında oluşabilecek donma riskine karşı vatandaşları uyardı.

 

Aksaray Belediyesi kış aylarında hava sıcaklıklarının aniden düşmesi ile birlikte su sayaçları ve tesisatlarında oluşabilecek donma riskini engellemek için bazı önemli uyarılarda bulundu.

 

Aksaray Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada herhangi bir yalıtımı olmayan su sayaçlarının belirli bir süre kullanılmadığında donduğuna dikkat çekti.

 

Açıkta bulunan su sayaçları ve su borularının soğuk hava ile temas etmeyecek şekilde kapatılarak izole edilmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Su tesisatları, iklim değişikliklerine karşı korunması en çok önem arz eden donanımlardır. Bu nedenle havaların soğuduğu bu günlerde açıkta olan su sayaçları ve tesisatta yer alan borular soğuğa karşı yalıtımlı olmadığından suyun kullanılmadığı zamanlarda donmaktadır. Kışın su sayacı ve borularının ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanarak korunması gerekir.

 

Sayacın etrafı izocam, talaş veya benzeri materyaller ile koruma altına alınarak, olası bir problemin önüne geçilmelidir. Donma halinde ise sayaca, sıcak su dökülmesi veya ateş tutularak açılmaya çalışılması, su elemanlarının patlamasına ve maddi hasarın daha da artmasına neden olmaktadır.

 

Bu nedenle donma ile karşı karşıya kalınması durumunda abonelerimizin, sayaca herhangi bir müdahalede bulunmadan, Aksaray Belediyesi Su ve Kanalizasyon müdürlüğünün Alo 185 nolu arıza hattını ya da Çağrı Merkezinin 444 55 68  numaralı hattını aramaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.