Haber

AKSARAY BİLİM MERKEZİNDEN MANGALA TURNUVASI

AKSARAY BİLİM MERKEZİNDEN MANGALA TURNUVASI

 

BAŞKAN DİNÇER; “BU TÜR TURNUVALAR, ÇOCUKLARIMIZIN EĞLENEREK KENDİLERİNİ GELİŞTİRMESİNE VE SOSYALLEŞMELERİNE VESİLE OLUYOR”

 

Aksaray Bilim Merkezi, çocuklara ve gençlere yönelik yıl boyunca yaptığı etkinliklere ara vermeden devam ediyor. Gençlere ve çocuklara yönelik etkinlikleri ile yoğun olarak kullanılan Aksaray Bilim Merkezi, yeni bir heyecana daha ev sahipliği yapacak.

Katılımcıların analitik düşünme, matematiksel hesaplama, strateji kurma ve hızlı düşünme becerilerini geliştirmeyi amaçlayan Türk zekâ oyunu mangala oyunu sürpriz hediyelerle turnuva şeklinde gerçekleştirilecek.

 

Turnuvada mücadele eden yarışmacılara başarılar dileyen Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, düzenlenen turnuvaya ilişkin şu görüşlere yer verdi. ‘’Mangala Orta Asya Türk topluluklarında zekâ ve strateji oyunu olarak bilinen bir oyun.

Amacımız Mangala oyununun genç kuşaklara tanıtılması ve yaygınlaştırılması. Bu tür turnuvalar, çocuklarımızın eğlenerek kendilerini geliştirmesine ve sosyalleşmelerine vesile oluyor. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize başarılar diler, şimdiden dereceye girenleri tebrik ederim’’ dedi.

 

4 Bin yıllık Türk kültürel mirası mangala UNESCO tarafından Türkiye’nin somut olmayan kültürel mirası listesine eklenmiştir. Mangal herkesin tamamen doğal imkân ortamları ile oynanabilecek bir oyundur. Oyun toprağa kazılacak çukurlarla da oynanabileceği gibi oyun için tasarlanmış tahtalarla da oynanabiliyor.

 

Türk mangalısı şehir serileri 2024 turnuvasına katılım ücretsiz olup, son başvuru tarihi 11 Şubat olarak açıklandı. Turnuvaya katılım sağlamak isteyenler Aksaray Bilim Merkezine kimlik fotokopileriyle birlikte müracaatta bulunabilecekler.

Orta Anadolu’nun en donanımlı Bilim Merkezlerinden olan Aksaray Bilim Merkezinde gençlerin bilimsel, teknolojik, sosyal ve kültürel anlamda kendilerini geliştirebilmeleri için her türlü imkânı sağlıyor.