Haber

AKSARAY 5 YILDA IŞIL IŞIL GÖRÜNÜME KAVUŞTU

AKSARAY 5 YILDA IŞIL IŞIL GÖRÜNÜME KAVUŞTU

 

BAŞKAN DİNÇER; ‘’DAHA AYDINLIK BİR AKSARAY İÇİN YENİ DÖNEMDE DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ’’

 

Orta Anadolu’nun hızla büyüyen şehri Aksaray, Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in yenilikçi projeleri ile son 5 yılda ışıl ışıl görünüme kavuştu.

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in şehre görsel güzellik kazandırmak amacı ile hayata geçirdiği dekoratif aydınlatma çalışmaları, peyzaj çalışmaları, yeni nesil trafik ışıkları, tarihi binaların aydınlatılması, ay yıldızlı aydınlatmalar ve şehir giriş çıkışlarının aydınlatılması gibi çalışmalarla Aksaray’da gözle görülür değişimler yaşandı.

 

Yenilikçi projelerle adından söz ettiren Aksaray Belediyesi, Atatürk Bulvarı, Cumhuriyet Bulvarı, Aşık Molla Caddesi ve Ebulfeyz Elçibey Caddesi gibi ana arterlere enerji tasarruflu dekoratif led aydınlatma yerleştirdi. Ana arterlere yerleştirilen 500 adet dekoratif led aydınlatmalarla enerjide yüzde 60 tasarruf sağlanarak belediye bütçesine katkı sağlanılmış olundu. Dekoratif aydınlatmalarla enerjide tasarruf sağlamanın yanı sıra gece saatlerinde kartpostallık görüntüler ortaya çıkarttı.

 

Şehrin yeniden yeşil Aksaray olarak anılması adına park, bahçe ve yeşil alanlara 5 yılda 100 binden fazla yetişmiş ağaç diken Aksaray Belediyesi şehri güzelleştiren fidanları kendi seralarında yetiştirdi. Şehrin iklimine uygun türlerin yetiştirilerek toprakla buluşturulduğu ağaçlandırma çalışmaları kapsamında kişi başına düşen yeşil alan varlığı 3 kat arttırıldı. Yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile istediği başarıyı elde eden Belediye ekipleri orta refüjleri podima taşları ve çeşitli görsel materyallerle süsledi.

 

Aksaray Belediyesi, şehre Modern kent kimliğine kavuşturmak amacıyla ulaşım alanında yeni nesil trafik ışıkları uygulaması oldu. Şehrin birçok noktasında mevcutta bulunan yıpranmış ve kötü görüntülere neden olan trafik ışıkları daha kullanışlı sürücülerin daha çok dikkatini çeken yeni nesil ışıklandırmalarla değiştirildi.

 

Binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip olan kadim şehir Aksaray’da ecdat yadigarı birçok tarihi yapı bulunuyor. Bu yapıların mimari güzelliklerini ortaya çıkartmak amacı ile çeşitli çalışmalar yapan Aksaray Belediyesi Ulu Cami Aksaray Lisesi, şehitlik kapısı gibi yapılarda yaptığı aydınlatma çalışmaları ile tarihi dokuların ihtişamını ortaya çıkarttı.

 

Şehrin kavşak noktalarının ve giriş çıkışlarının vitrin özelliği taşıdığı anlayışı ile hareket eden Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, bayrağımızın simgesi olan Ay ve Yıldız sembollerini ışıklandırmalarla birçok noktaya yerleştirdi. Vatandaşlardan ve sürücülerden takdir toplayan bu çalışma kapsamında şehir girişlerine ‘Aksaray’ yazıları yerleştirildi.

 

Aksaray’a 5 yıllık görev süreci içerisinde büyükşehir ölçeğinde projeler kazandırdıklarını belirten Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, daha aydınlık daha estetik bir Aksaray için yeni dönemde de çalışmalarının devam edeceğini söyledi.