Haber

BAŞKAN DİNÇER 6 ŞUBAT DEPREMLERİNİN YIL DÖNÜMÜNDE BİR MESAJ YAYINLADI

 

BAŞKAN DİNÇER 6 ŞUBAT DEPREMLERİNİN YIL DÖNÜMÜNDE BİR MESAJ YAYINLADI

 

 

BAŞKAN DİNÇER; “ÜZERİMİZE DÜŞEN SORUMLULUKLARI YERİNE GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin birinci yılı nedeniyle yayınladığı mesajda, “Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, aile ve yakınlarına sabır hem fiziksel hem de psikolojik olarak yaralanan herkese acil şifalar diliyorum. Bugün daha yüksek sesle belirtmek isterim ki binalarımızın güçlendirilmesi ve halkımızın afet bilincinin yükseltilmesi için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceğiz” dedi.

Başkan Dinçer, mesajının devamında şu görüşlere yer verdi: “Büyük acıların yaşandığı, asrın felaketi olarak nitelendirilen, 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin üzerinden bir yıl geçti. Yıkım gücü ve illerimizde meydana getirdiği tahribatla on binlerce vatandaşımızı hayattan koparan bu felaket ülkemizi derinden etkiledi.

 

Yaşadığımız bu afeti, dünyada benzerine az rastlanır düzeyde olduğu için asrın felaketi diye nitelendirildi. Birçok vatandaşımızı evsiz barksız bırakan, yuvasının sıcaklığından ve sevdiklerinden ayıran bu felaket; bizleri tarifi mümkün olmayan büyük bir acıya boğdu. Asrın felaketinin üzerinden geçen bir yılın ardından kaybettiklerimizin acısı hala yüreğimizde ve ne yaparsak yapalım ne kadar zaman geçerse geçsin bu yaşadığımız asla dinmeyecek bir acı.

 

Çok geniş bir alanda ve kısa aralıklarla meydana gelen bu iki büyük depremin ardından ilk andan itibaren Devletimiz büyük ve güçlü bir refleks göstermiş, bütün kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız, her yaştan vatandaşımızın canla başla mücadele ettiği, dünya standartlarında gerçekleştirilen arama kurtarma çalışmaları başlamıştır. Devletimiz bu zor günlerde ivedilikle depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için tüm imkânlarını seferber etmiştir.

 

Bizde Aksaray Belediyesi olarak bu büyük felaketin hemen ardından kısa süre içerisinde organize olarak oluşturduğumuz 6 farklı sevk noktasından tüm imkanlarımızla deprem bölgesine ilk yardım ulaştıran illerimizden olduk. Kahramanmaraş’ı kardeş şehir ilan ederek yardımlarımızı daha organize daha kapsamlı hale getirdik.  Gıda ve giyim yardımlarıyla başlayan yardım seferberliğimiz daha sonra depremzede vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını karşılamak adına ilk etapta Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar yerleşkesinde oluşturduğumuz çadır kente yerleştirdik. Ardından Türkiye-Güney Kore Aksaray Kardeşlik Mahallesi’nde 200 adet konteyner evi depremzede kardeşlerimizin kullanımına açtık.

 

Asrın felaketini yaşadığımız günlerde afetzede vatandaşlarımızın yarasını saran, vatandaşlarımızdan desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, bakanlarımıza, milletvekillerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve aziz milletimize teşekkürlerimi sunuyorum. Depremde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyorum. Allah bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın”