Haber

SOSYAL BELEDİYECİLİK HİZMETLERİ İLE HALKIN İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR

SOSYAL BELEDİYECİLİK HİZMETLERİ İLE HALKIN İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR

 

BAŞKAN DİNÇER; ‘’ VATANDAŞLARIMIZIN HER ANINDA YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in görev süreci içerisinde hayata geçirilen sosyal Belediyecilik projeleri ile vatandaşların yanında olan Aksaray Belediyesi yeni dönemde de vatandaşların her anında yanında olacak projeler yapmaya hazırlanıyor. İhtiyaç sahibi ve dezavantajlı vatandaşlara yönelik birbirinden farklı hizmetler sunan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, vatandaşlardan takdir topluyor.

 

Aksaray Belediyesi ekipleri Belediyeye aile tarım arazilerinde elde ettiği gelirleri una ve nohuta dönüştürerek bin 700 ailenin ihtiyacını karşılamıştı. İhtiyaç sahibi vatandaşların temel gıda ihtiyaçlarını karşılayan Aksaray Belediyesi ekipleri, 5 yıldır sürdürülen çölyak ve trozonemi hastalarına glütensiz gıda desteğine de ara verilmeden devam ediliyor. Glutensiz gıda tüketmek zorunda olan yaklaşık 105 hastaya ihtiyaç duydukları ürünler Belediye ekipleri tarafından ulaştırılıyor.

 

İhtiyaç sahibi ailelerin gıda ihtiyaçlarının karşılanması adına yapılan çalışmalardan bir diğeri olan alışveriş çeki dağıtımı da aralıksız sürdürülüyor. Ayrıca günlük olarak ailelere ekmekte ulaştırıyor.

 

Belediye ekipleri tarafından evden çıkma imkânı olmayan hastalara evde sağlık hizmeti verilerek ziyaret edilen hastaların pansumanı yapılmakta, tansiyonu ölçümleri gerçekleştiriliyor.  Ayrıca tek başına yaşayan ve temizlik, fatura ödemeleri gibi işlerini kendi başlarına halledemeyen yaşlılara evde temizlik hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmet kapsamında vatandaşların yaşam alanı Belediye personelleri tarafından temizlenmektedir.

 

Belediye bünyesinde görev yapan bayan ve erkek kuaförleri, ihtiyaç sahibi aileleri ziyaret ederek ebeveynlerin ve çocuklarının saç bakımlarını düzenli olarak yapıyor.

 

Aksaray Belediyesine bağlı Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleri, Engelli Koordinasyon Merkezi’nde engelliler için E-KPSS kursu, takı tasarım kursu, filografi kursu ve nefes eğitimi kursu verilmektedir. Eğitimde fırsat eşitliği sağlanması amacı ile açılan sınavlara hazırlık kursları hizmetinden de gençler ücretsiz olarak yararlanmaktadır.

 

Engelli Koordinasyon Merkezi bünyesinde hizmet vermekte olan Engelli Aracı ile engelli vatandaşlar evlerinden alınarak hastaneye ya da fizik tedavi merkezlerine bırakılmakta, işleri bittikten sonra tekrar evlerine dönüşleri sağlanmaktadır.

 

Sosyal Mağaza Otobüsü ile merkezde bulunan mahalle ve merkeze bağlı köylere gidilerek ihtiyaç sahibi vatandaşlara kullanılmamış kıyafet yardımında bulunulmuştur.

 

Belediye tarafından şehrimizin çeşitli yerlerine yerleştirilen kıyafet kumbaralarından toplanan kıyafetler ayırıldıktan ve kuru temizleme işleminden geçirildikten sonra sosyal mağaza aracılığı ile vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Ayrıca sosyal mağazada ayakkabı yardımı da yapılmaktadır.

 

Haftanın belirli günlerinde hastanede yatan vatandaşlarımız ziyaret edilerek hasta bakım çantası/seti dağıtımı yapılmaktadır. Set içerisinde kolonya, terlik, peçete, ıslak mendil, kahve ve poşet çay bulunmaktadır.

 

Haftanın belirli günlerinde Aksaray Eğitim Araştırma Hastanesinde doğum yapan bayanlar ziyaret edilerek bebek çantası hediye ediliyor. Çanta içerisinde bebek şampuanı, zıbın takımı, ıslak mendil, bebek bezi, anneler için bebek çantası ve kolonya bulunuyor.

 

Ayrıca Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğum yapan ve aracı olmayan anneler için Bebek Taksi hizmeti verilmeye başlanmıştır. Bebek Taksi 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

 

‘’ VATANDAŞLARIMIZIN HER ANINDA YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

 

Aksaray Belediyesi tarafından yürütülen sosyal belediyecilik hizmetlerini değerlendiren Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, yaptığı açıklamada yeni dönemde de vatandaşların her anında yanında olmaya devam edeceklerini söyledi. Başkan Dinçer açıklamalarında şu ifadeleri kullandı; ‘’Belediyeciliğin sadece altyapı ve üst yapıdan ibaret olmadığını görev sürecimiz boyunca kendimize düstur edindik. Bu anlayışla vatandaşlarımızın her anında yanında olmak için hizmet verdik. Her alanda olduğu gibi sosyal belediyecilik alanında da hizmetlerimizin merkezine halkımızı koyduk. Halkımızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak zamanında ve çözüm odaklı hizmet anlayışımızı sürdüreceğiz. Sosyal belediyecilik alanında yaptığımız hizmetlerimizden vatandaşlarımızdan olumlu dönütler aldık yeni dönemde de bu anlayışla sosyal belediyecilik hizmetlerimizi artırarak devam ettireceğiz.’’ Dedi.