Haber

BAŞKAN DİNÇER, EBRU SANAT ATÖLYESİNDE KURSİYERLERİ ZİYARET ETTİ

 

BAŞKAN DİNÇER, EBRU SANAT ATÖLYESİNDE KURSİYERLERİ ZİYARET ETTİ

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, Zinciriye Medresesinde düzenlenen Ebru sanatı kursunu ziyaret etti.

 

Hanım kursiyerlerin ebru çalışmasını inceleyen Başkan Dinçer, bu sanata gönül veren ve ebru sanatını sabırla gerçekleştiren kursiyerlere başarı diledi.

Başkan Dinçer “ Kadim Şehrimiz Aksaray’da kadim bir sanat olan Ebru sanatını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla Zinciriye Medresemizde düzenlediğimiz Ebru kursunu ziyaret ederek kursiyerlerimize başarılar diledik.” Dedi.

Aksaray Belediyesi çatısı altında düzenlenen atölye çalışmalarıyla, suya can, renklere hayat veren bu sihirli sanata ilgi duyan herkesin ebru sanatını mutlaka denemesi gerektiği belirten Ebru Öğreticisi Mehmet Tahir Yetkin “Gençlerimize geçmişine, milli değerlerine sahip çıkan nesiller yetiştirmek hepimizin görevidir. Gençlerimizi sanata yönlendirerek geleceğe stresten uzak, sabırlı, öz güveni yüksek nesiller yetiştirmiş oluruz.” dedi.

Ebru öğreticisi Mehmet Tahir Yetkin bu sanatın geçmişinin 12. Yüzyıla dayandığını ve Osmanlı dönemine ait birçok ebru sanatı örneği olduğunu ifade ederek; “Ebru teknesi ebrucu için bir derya sayılır. Ebrucu hayallerini yaşattığı bu deryada, sabırla işlenen desenlerin kağıda geçmesiyle hayallerini gerçekleştirmektedir. Ebru sanatının taklidi mümkün değildir. Bu anlamda yapılan her çalışma özeldir. Ebru sanatına sahip çıkılmakla aslında geçmişine, değerlerine, kültürüne sahip çıkmış oluyor. Çünkü bizler sadece sanatı yaşatmakla kalmıyoruz. Kursiyerlerimize sanatın yanı sıra temel değerlerimizi de aktarmış oluyoruz.

Gençlerimize geçmişine, milli değerlerine sahip çıkan nesiller yetiştirmek hepimizin görevidir. Gençlerimizi sanata yönlendirerek geleceğe stresten uzak, sabırlı, öz güveni yüksek nesiller yetiştirmiş oluruz.

Tarihi mekânlarımızı koruyan, geçmiş değerlerimize sahip çıkan, sosyal belediyeciliğe önem veren, kaybolmaya yüz tutmuş sanatları korumak için çabalayan Belediye Başkanımız Evren Dinçer’e teşekkür ederim. Ebru sanatına gönül verenleri Zinciriye Medresesi’ne davet ediyorum. Bu sanatı yaşamak ve yaşatmak adına katkısı olan herkese teşekkürler.” dedi.