Haber

AKILLI SİNYALİZASYON SİSTEMLERİ İLE TRAFİK DAHA AKICI HALE GELİYOR

AKILLI SİNYALİZASYON SİSTEMLERİ İLE TRAFİK DAHA AKICI HALE GELİYOR 

BAŞKAN DİNÇER; ‘’HER GEÇEN GÜN BÜYÜYEN ŞEHRİMİZ İÇİN YENİLİKÇİ PROJELER ÜRETİYORUZ’’

Aksaray Belediyesi, şehir genelinde akıcı ve güvenli ulaşım imkânı oluşturmak için yenilikçi projelerine bir yenisini daha ekliyor. Günün belirli saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanan kavşaklara uygulanan ’Akıllı sinyalizasyon’ sistemleri ile şehir içi ulaşımında yeni bir dönem başlıyor. 

Akıllı Sinyalizasyon uygulaması daha önce şehir genelindeki bazı noktalarda pilot bölge olarak uygulanmıştı. Uygulanan bölgelerde alınan olumlu sonuçlar değerlendirilerek Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in talimatları ile Akıllı Sinyalizasyon uygulaması yaygınlaştırılıyor. 

Şehrin sorunlarına kalıcı çözümler üretmek için yenilikçi projeler geliştiren Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Yeni Sanayi Sitesi giriş ve çıkışları ile birlikte makas bölgesinde Akıllı Sinyalizasyon sistemlerinin uygulanmasını sağlamıştı. Buradan alının olumlu neticelerin ardından Fatih, İstiklal, Laleli ve Pınar Mahallelerinin kesiştiği kavşakta da Akıllı Sinyalizasyon sistemleri, uygulanmaya başlanıldı. 

Konuya dair açıklamalarda bulunan Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer şunları söyledi: “Aksaray’ımız her geçen gün büyüyen, göç alan buna paralel olarak araç yoğunluğu giderek artan bir şehir Aksaray’ı geleceğe taşımak hem zaman tasarrufu elde etmek hem de araçların bekleme sürelerini kısaltarak daha az karbon salınımı sağlayarak hem modern kent olmanın gerekliliğini yerine getiriyoruz” dedi.

PEKİ AKILLI SİNYALİZASYON NASIL ÇALIŞIYOR?

Kavşak kollarına yerleştirilen sensorlar yoğunluk durumuna göre sinyalizasyon sistemine uyarı gönderiyor. Yoğunluk hesabı yapılarak yoğun olan yönlere daha uzun yeşil süresi uygulanarak kavşaklardaki yeşil sürelerin optimizasyonu sağlanıyor. Bu sayede gereksiz yeşil ışık yakmanın önüne geçilip gecikme sürelerinde iyileşme sağlanarak vatandaşlara hızlı, yenilikçi ve doğa dostu bir ulaşım sunuluyor.