Haber

AKILLI BİSİKLET UYGULAMASI 11 İSTASYON VE 120 BİSİKLET İLE YENİ SEZONA MERHABA DEDİ

AKILLI BİSİKLET UYGULAMASI 11 İSTASYON VE 120 BİSİKLET İLE YENİ SEZONA MERHABA DEDİ


BAŞKAN DİNÇER; “AKILLI ŞEHİRLERİN TEMEL HEDEFLERİNDEN BİRİ SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ÇEVRE DOSTU ULAŞIMI TEŞVİK ETMEKTİR”


Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in yenilikçi, vatandaşları spora teşvik etmek ve bisiklet sürme alışkanlığı kazandırmak amacıyla hayata geçirdiği akıllı bisiklet uygulaması yeni sezona merhaba dedi. 15 Nisan’dan bu yana 11 istasyonda 120 bisikletle vatandaşların hizmetine sunuldu. Aksaray Belediyesi’nin Akıllı Bisiklet Sistemi (AKBİS) hayata geçirmesi ile Aksaray’da bisiklet kullanım oranı önemli derece arttı.

Vatandaşların memnuniyetle kullandığı çevre dostu, Sağlıklı, güvenli, ekonomik ve erişilebilirlik açısından da son derece kullanışlı bir ulaşım türü olan bisiklet kullanımının daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Yenilikçi ve doğa dostu projeleri ile modern kent kimliğine uygun çalışmalar yapan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Konuya ilişkin şu görüşlere yer verdi. “Akıllı şehirlerin temel hedeflerinden biri sürdürülebilir ve çevre dostu ulaşımı teşvik etmektir.
Bunun en güzel örneklerinden biride şehrimizde hayata geçirdiğimiz akıllı bisiklet yolu uygulaması. Trafik sıkışıklığını azaltmak, çevreyi korumak ve sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek için hayata geçirdiğimiz projemize hemşerilerimiz ilk günden bu yana yoğun bir ilgi gösterdiler. Bundan sonraki süreçte bisiklet, istasyon sayısını daha da artıracak ve yol ağımızı daha da genişleteceğiz” ifadelerini kullandı.

Bisiklet kullanıcılarının karşılaştıkları olumsuz durumlarda arızalarını kolaylıkla giderebilecekleri bisiklet tamir istasyonlarında bulunan Paslanmaz çelik halatlara bağlı alet takımında bulunan gereçleri kullanarak bisikletlerinin Gidon, Fren, Sele, Sepet ve Vites ayarı olmak üzere her türlü hassas ayarını yapabiliyorlar.  Ayrıca basınç göstergeli çift başlı hava pompasıyla bisikletlerin lastiklerin kolaylıkla şişirebilecekler.
Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in şehre kazandırdığı birçok dev projenin yanı sıra spora ve sağlıklı yaşama verdiği destekle de taraflı tarafsız herkesin büyük beğenisini topluyor.